Odpowiedzi

2009-12-01T17:26:46+01:00
Przyjaźń, tak jak większość uczuć trudno jest zdefiniować. Według Arystotelesa to jedna z cnót, która dzieli sie na kilka rodzajów: idealną (będącą wartością samą w sobie) i taką, z której każda ma spełniać pewien cel (przyjemność lub użyteczność).
Chcąc zaczerpnąć więcej wiedzy sięgnełam do "Słownika języka polskiego", który definiuje to piękne uczucie jako: "bliskie, serdeczne stosunki z kimś, oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możliwości liczenia na kogoś w każdej sytuacji(...)".
Po zapoznaniu się z takimi definicjami należy postawić sobie pytanie: "czy przyjaźńjest zawsze szczera i niezawodna? Czy zawsze można ufać i liczyć na przyjaciela?" W literaturze przedstawione są różne rodzaje przyjaźni m.in.: przyjaźń prawdziwa, bezinteresowna oraz przyjaźń "na pokaz". Przykładem tej ostatniej mogą być stosunki panujące między zwierzętami w bajce Ignacego Krasickiego "Przyjaciele", która kończy się puentą:"wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły". To odzwierciedla sytuacje z naszego życia, bo ile razy okazało się, że kiedy potrzebujemy pomocy "prawdziwi" przyjaciele odwracają się od nas, a co wtedy my robimy? Tracimy zaufanie do świata i utwierdzamy się w przekonaniu, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".
Przyjaźń, według mnie, jest także bezinteresownym działaniem na rzecz innej osoby, co w dzisiejszych czasach nazywamy altruizmem.
4 3 4
2009-12-01T17:34:41+01:00
Przyjaźń to dla mnie uczciwość , szczerość , wsparcie i zrozumenie.
W przyjaźni nie istnieje zasada ''coś za coś'' należy pomagać bliskiej osobie BEZINTERESOWNIE. Przyjaźń to najpiękniejsza rzecz jaka może się przydażyć człowiekowi , bowiem jest ona bardzo potrzebna , ze względu na to , że najważniejsze - nie jesteśmy sami . W potrzebie zawsze możemy liczyć na pomoc przyjaciela. To on pomaga nam przeżyć te najtrudniejsze dla nas chwile , razem z nami płacze, śmieje się i zawsze jest w stanie postawić się za swoją bliską sercu osobę. Prawdziwy przyjaciel jest w stanie zrobić dla nas wszystko , nawet bez względu na skutki poświęcenia. Przyjaźń to wartość największa. Miłość partnerska kiedyś przemija , losy nie układają się tak jak my byśmy tego chcieli. A przyjaciel jest ten jedyny , wyjątkowy , na zawsze. Pomaganie innym to bardzo szlachetna cecha u ludzi i tak właśnie postępuje przyjaciel. Przyjaciela trudno zdobyć , łatwo stracić, dlatego należy pielęgnować więź pomiędzy dwojgiem ludzi ,aby nigdy nie została stracona.
7 4 7
2009-12-01T17:34:42+01:00
Przyjaźń dla mnie jest więzią z drugą osobą , która jest dla Nas bardzo bliska.
Bycie z tą osobą sprawia Nam wiele radości .
Przy niej mogę być sobą , a nie udawać kogoś kim tak naprawdę nie jestem .
Przyjaciela takiego prawdziwego nie jest łatwo Nam znaleźć. Jest to najważniejsza więź międzyludzka .
Ta osoba zawsze wie kiedy potrzebujemy porozmawiać lub wypłakać się.
Przyjaźń to najwspanialszy i najbardziej kosztowny dar dla mnie .
Gdybym miała wybrać kogo chcę zabrać ze sobą nawet na koniec świat był by to właśnie przyjaciel
Przyjaciel jest to dla mnie osoba , która nigdy nie odejdzie przynajmniej Ja jej na to nie pozwolę.
Gdy jestem z moją przyjaciółką czuję się naprawdę szczęśliwa .
Bycie przyjaciółką jeszcze bardziej mnie uszlachetnia , bo czuję się potrzebna .
;)
4 5 4