Odpowiedzi

2009-05-31T23:05:10+02:00
Cześnik raptusiewicz i rejent milczek to głowni bohaterowie komedii aleksandra fredy zemsta, których autor przedstawił jako ludzi o przeciwstawnych cechach charakteru. kontrast ten jest źródłem komicznych perypetii głownie z powodu wiecznych kłótni, sporów i intryg. Dla czytelnika lub widza są świetną zabawą.
Już ich nazwiska wiele mówia o bohaterach: Raptusiewicz- czyli człowiek raptowny, szybki w działaniu. Milczek- to osoba niewiele mówiąca ale za to używająca rozumu, nie języka.
Obydwaj są szlachcicami, posiadaczami ziemi i połowy spornego zAmku. Jednak Cześnik zajmuje wyższa pozycję społeczna niż Rejent. Raptusiewicz nosi tytuł dawnego urzędnika królewskiego. mimo to Rejent jest bogatszy, bo ma własny majątek, podcZas kiedy Cześnik zarządza tylko majątkiem swojej bratanicy.Między innymi z tego powodu Cześnik pogardza Rejentem i nienawidzi go.
Niewiele wiemy o wyglądzie tych postaci. Możemy się jedynie domuyślić że raptusiewicz cierpiący na podagrę, lubił dobrze zjeśc i dużo wypić. Natomiast skromne przyjęcie Papkina w domu Rejenta dowodzi że ten ostatmni nie lubił wydawać pieniedzy na poczęstunki. Totez zapewne jeden był gruby a drugi chudy.
Kolejny element różniacy obie postacie to sposób mówienia. Cześnik chętnie używa wyrażeń z gwary mysliwskiej,także popisuje się łaciną, wtrącając słowa w tym języku z polskimi elementami. Poza tym Raptusiewicz mówi głośno, często krzyczy.
Mowa Rejenta zawiera wiele wyrażeń prawniczych, to jest ulubiony styl Milczka, którym posługuje się przy spisywaniu zeznań murarzy. często odwołuje się do Boga chcąc zrobic wrażenie człowieka pobożnego. mówi cicho, w sposób przymilny pełen słodyczy, ale niestety fałszywej. Taka różnica w sposobie mówienia wiele mówi o charakterze obu mężczyzn.
Z ZACHOWANIA CZEŚNIKA WISDAĆ ZE UWIELBIA WALKE CENI SOBIE SZABLĘ, WSPOMINA CHĘTNIE DAWNE BITWY. Z WIELKA PEWNOŚCIA SIEBIE WYZYWA DO WALKI REJENTA, BO WIE, ZE WYGRA. zA TO REJENT WOLI ZWALCZYĆ przeciwnika słowem i to na drodze sądowej. czuje się lepiej w charakterze prawnika niż zawiadaki. przyjmuje wyzwanie cześnika tylko dlatego aby nie splamić honoru szlacheckiego.


ps: myśle że za taką ilość punktów i tak dużo pomogłam.

4 4 4