Odpowiedzi

2009-12-01T18:11:03+01:00
Napisz coś morze o kulturze mykeńskiej, albo Minojskiej.. ;]]

Mykeńska-początki II tysiąclecie p.n.e.. Zaczęła rozwijać się na półwyspie Peloponezkim, zanim nad Morzem Egejskim pojawiły się plemiona Greckie. Najważniejszy ośrodek cywilizacji stanowiły Mykeny-stąd jej nazwa. Według legend miasto założył lud Achajów, a jego królem był Agamemnon.
Minojska-rozwinęła się pod koniec III tysiąćlecia na Krecie. którą rządził legendarny Minos. Od imienia twórcy lud nazywamy dziś Minojczykami. O potędze mieszkańców Krety świadczą ruiny wielopiętrowego zamku Knososs - ok. 1400 sal.

Chyba..xdd
:)
18 1 18
2009-12-01T18:22:32+01:00
Zacznę może od tego, że :
Kultura hellenistyczna odznacza się ekspansją kultury greckiej na obszar kultur wschodnich co doprowadziło do wymieszania się tych kultur.
kultura grecka + kultura Wschodu = Kultura hellenistyczna

Jednym z głównych ośrodków kulturowych tego okresu była Aleksandria w Egipcie. Była przystosowana do osiągnięcia apogeum kultury greckiej. Znajdowały się w niej instytuty badawcze między innymi Museion, największa w starożytności biblioteka zawierająca cały dorobek literacki Greków.
Zjeżdżali się do niej najbardziej znane postacie kultury.
W hellenizmie następuje:
- dynamiczny rozwój nauk przyrodniczych, matematyki (prawo Archimedesa, geometria euklidesowa, wprowadzenie siatki południków i równoleżników przez Eratostenesa)
- ekspresja - wyrażanie uczuć jednostki
-filozofie życiowe: epikureizm, stoicyzm
-powstanie kultu panującego - władca jako reprezentant boga na ziemi
-uniwersalizm - rozprzestrzenienie się hellenizmu na obszar od wybrzeży Morza śródziemnego po Indie ( miasta powstawały na wzór greckich, budowanie gimnazjonów, naśladowanie budowli, czytanie dzieł Homera).
30 4 30