Odpowiedzi

2009-12-01T18:22:59+01:00
Koloseum-tam odbywały się między innymi igrzyska sportowe
panteon-świątyni poświęcona wszystkim Bogom
drogi rzymskie-umożliwiały lepsze poruszanie się legionów,ułatwiały handel
żółw rzymski-taktyka legionów rzymskich przed atakiem łuczników
forum manum-pałac w Rzymie otoczony 7 wzgórzami
akwedukty-kanał wodociągowy dostarczał wodę miastom rzymskim
termy-łaźnie rzymskie w skład pomieszczenia wchodził: szatnie, baseny z zimną i ciepłą wodą
39 1 39
2009-12-01T18:37:32+01:00
1. Koloseum jest to budowla mająca 48 m wysokości i mieści ok 50000 widzów. Budowla ta była wzniesiona 70-72 do 80r n.e
Wybudowana przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.

2. Panteon - to okrągła świątynia ufundowana przez cesarza Hadriana w 125 roku. Budową kierował Apollodoros. Teraz ten budynek jest użytkowany jako kościół katolicki.

3. Drogi rzymskie - Rzymianie budowali bardzo dobre drogi. Było to dużym osiągnięciem inżynieryjnym. Budowane drogi przez rzymian umożliwiły łatwiejsze przemieszczanie się legionów, ułatwiły handel oraz szybki przekaz pocztowy.

4. Żółw rzymski - był to szyk obronny. Każdy bok szyku liczył po 12 kohort. Inaczej była to formacja(taktyka) obronna, która polegała na utworzeniu prostokątnej formacji. Jedyne wady jakie miała ta formacja to utrudnianie przejścia legionistom, odsłonięte nogi legionistów narażone na atak oraz była łatwym celem dla katapult.

5. Forum romanum - Był najstarszym placem reprezentacyjnym RZYMU. Zamieszkany był już w VIII w p.n.e. Forum romanum pełniło rolę placu miejskiego, który z handlowego stał się placem o znaczeniu kultowym i politycznym.

6. Akwedukt rzymski - czyli inaczej wodociąg rzymski. Pierwszym akweduktem rzymskim wzniesionym w 312r p.n.e był Aqua Appia, który był jak wiele z wodociągów podziemny. Doprowadzał on wodę z odległych o ponad 16 km Wzgórz Albańskich.

7. Termy - są to łaźnie rzymskie. Jest to obiekt dostępny dla wszystkich o określonych godzinach użytkowania. Pieniądze ludzie płacą przy wejściu do łaźni, a swoje kosztowności oddają do depozytu. Po wyjściu z łaźni odbierają swoje kosztowności. Termy składały się z sali do masarzu, szatni, łaźni z gorącą i zimną wodą oraz sali do wypoczynku.

Myśle, że pomogłem ;)
35 2 35