Odpowiedzi

2009-12-01T18:44:27+01:00
Kolor skóry jest wypadkową kilku składowych. Najważniejsze z nich to:
1. Melanina - najbardziej oczywisty i dobrze znany barwnik skóry produkowany w komórkach zwanych melanocytami. Melanina występuje zarówno w skórze białej, jak i czarnej - jej kolor i struktura chemiczna jest jednak różna. Melanina produkowana w skórze rasy białej (tzw. feomelanina) ma kolor pomarańczowy, skóra czarna zawdzięcza swój kolor brązowej lub czarnej tzw. eumelaninie. Tak naprawdę, każdy człowiek produkuje obydwa rodzaje melaniny, ale zawsze jeden rodzaj dominuje. Jest to uwarunkowane genetycznie.
2. Hemoglobina - jest również dobrze znanym, lecz nie tak często kojarzonym z kolorem skóry, barwnikiem. Hemoglobina zawarta we krwi płynącej w powierzchownych naczyniach krwionośnych, leżących tuż pod naskórkiem, w zależności od stanu naczyń (ich skurczu lub rozkurczu) nadaje skórze mniej lub bardziej różowe zabarwienie. Przy skurczu tętniczek skóra blednie, a gdy skurcz utrzymuje się dłużej pojawia się nieładne, sine zabarwienie zależne od - zawartej we krwi żylnej - hemoglobiny odtlenowanej.
3. Włókna kolagenowe, których żółty kolor prześwieca przez warstwy przezroczystego naskórka, to trzeci składnik odpowiedzialny za barwę naszej skóry.
4. Warto wspomnieć o jeszcze jednym barwniku, wpływającym na wygląd skóry, zależnym od naszej diety - karotenie.
Karoten jest pomarańczowym barwnikiem występującym w dużych ilościach w marchwi, papryce, pomidorach, grejpfutach i zielonych warzywach. Karoten gromadzi się głównie w tkance tłuszczowej i warstwie rogowej naskórka nadając skórze lekko pomarańczowy kolor.
Zdrowa skóra ma barwę jednolitą, będącą wypadkową wszystkich, opisanych wyżej składników. Pod wpływem różnych czynników dochodzić może do rozmaitych zaburzeń kolorytu skóry (np. przebarwień, odbarwień, zaczerwienienia, widocznych czerwonych naczyń krwionośnych - teleangiektazji).
4 3 4
2009-12-01T18:44:57+01:00
Barwa skury zalezy od przystosowanie do strefy klimatycznej ......poniewaz barwa czarna wytwaza wiecej pigmetu a biala mniej poniewaz tak sie przystosowala tak mi sie zdaje
6 3 6