Zad.
Podaj przykłady metali i niemetali odgrywających ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Wyjaśnij na czym polega ich rola.
=====
bardzo prosze o pomoc... wogóle tego nie kumam, a chce to zrobić bo jest to zadanie dodatkowe ;]

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-01T19:00:28+01:00
Beta-karoten
Beta-karoten wykorzystywany jest w organizmie człowieka do syntezy witaminy A. Poza tym posiada on wyraźne właściwości antyoksydacyjne, sprzyja obniżeniu ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz innych, wywołanych zwiększonym zanieczyszczeniem środowiska.
Ceramidy
Ceramidy to złożone, neutralne lipidy (lipoidy), zaliczające się do grupy glikolipidów - cerebrozydów. Wchodzą one w skład struktur błon komórkowych, przede wszystkim komórek nerwowych i komórek krwi. Uważa się, że ceramidy są wtórnymi przekaźnikami. Ponadto odgrywają one ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry i włosów.
Chrom
Chrom jest bardzo ważnym mikroelementem, ponieważ reguluje przemianę węglowodanową i poziom glukozy we krwi
Cynk
Cynk to mikroelement będący koenzymem kilkuset enzymów. Jest niezbędny do funkcjonowania DNA- i RNA
Fluor
Fluor to mikroelement, który bierze udział w procesach tworzenia kości, zębiny i emalii zębów. Jest niezbędny w celu zapobieżenia rozwojowi lub zmniejszenia próchnicy zębów i osteoporozy.
Fosfor
Znaczenie fosforu i jego rola w procesach przemiany materii organizmu jest określona przez substancje, w których skład on wchodzi. Fosfor nieorganiczny pełni funkcje strukturalne: wchodzi w skład tkanki kostnej
Jod
Jod reguluje pracę tarczycy i przysadki, zapobiega gromadzeniu się radioaktywnego jodu, zapewnia ochronę przed działaniem promieniowania jonizującego.
Magnez
Organizm dorosłego człowieka zawiera około 25 g magnezu, przede wszystkim w kościach, w postaci fosforanów i kwaśnych węglanów
1 5 1
2009-12-01T19:01:21+01:00
Pierwiastki, które posiadają metaliczny połysk, są kowalne, dobrze przewodzą prąd elektryczny i ciepło, oraz tworzą kationy (jony na dodatnim stopniu utlenienia) – czyli charakteryzują się niewielką elektroujemnością zalicza się do metali.

Za metaliczny (srebrzysty) połysk, przewodnictwo prądu i ciepła odpowiedzialne są elektrony walencyjne. W przypadku metali muszą one być słabo związane ze zrębem atomowym. W atomie elektrony utrzymywane są przez jądro atomowe siłami elektrostatycznymi, a więc im elektron znajduje się dalej od jądra atomowego tym słabiej jest przez nie „trzymany”. Czyli atomy metali charakteryzują się dużymi rozmaiarami. Ta właściwość – duży rozmiar atomu – odpowiedzialna jest za wszystkie właściwości fizykochemiczne metali:

· mała elektroujemność (duża elektrododatność).
Elektroujemność można sobie wyobrazić jako siłę z jaką atom utrzymuje swoje elektrony walencyjne, oraz siłę z jaką odbiera elektrony walencyjne innemu atomowi: