Odpowiedzi

2009-03-29T15:45:22+02:00
W utworze tym podmiot liryczny opisuje osoby, które spotkał w niebie, poszukując swojej matki.
Klucz do Królestwa Niebieskiego posiada sam święty Piotr. Zawsze trzeba przejść obok Niego, aby dostać się do dalszej części nieba.
Następnie w swej wędrówce bohater spotyka kobietę o imieniu Agnieszka, która przytula do swej twarzy baranka. Jest to męczennica żyjąca za czasów cesarza Dioklecjana. Oddała ona swoje życie i dziewictwo za wiarę.
Kolejną, napotkaną osobą jest zakonnica Teresa. Kobieta ta ciągle kaszle. Przeziębiła się, będąc jeszcze na ziemi w klasztorze.
W dalszej wędrówce nasz podmiot spotyka tłum ukrzyżowanych męczenników. Ustawili się oni w taki sposób, który uniemożliwia innym ?podróżnym? przejście dalej.
Po pokonaniu owej ?przeszkody? bohater utworu rusza w dalszą drogę. Zostaje poczęstowany solą przez kobietę o imieniu Agata. Jest to męczennica
z Katanii (Sycylia), która została zabita za czasów cesarza Dioklecjana.
Po swoistym ?poczęstunku?, dążąc dalej wyznaczoną przez siebie ścieżką, napotyka nasz bohater świętego Franciszka z Asyżu.
Święty Franciszek jest wielkim miłośnikiem zwierząt. Zdejmuje on nawet swojemu pupilowi (wilkowi) kaganiec, aby ten mógł sobie poziewać.
Następną, spotkaną osobą jest święty Stanisław ? biskup, który został poćwiartowany przez króla Bolesława Śmiałego.
Po wielu trudach i wysiłkach udało się wreszcie naszemu bohaterowi dotrzeć do swojej matki. Widzi ją w domu ( prawdopodobnie rodzinnym), jeszcze przed jego spaleniem. Matka przyszywa guzik, który często gubił w dzieciństwie. Wykonuje zatem mityczną ?syzyfową pracę?.
Dopiero na samym końcu podróży bohater dostrzegł, ile trzeba się natrudzić, aby odnaleźć człowieka.
23 2 23