Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-06-01T23:39:40+02:00
Lyon jest trzecią co do wielkośći (zaraz po Paryżu i Marsylii) metropolią Francji. To piękne stare miasto leży w środkowo- wschodniej części kraju. Płyną tam dwie równie słynne rzeki: Rodan i Saona.
Misto zostało założone już w 43 roku przed narodzinami Chrystusa. Za jego założyciela Przyjmuje się Plancusa (rzymskiego prokonsula). Nazwał on je wtedy Lugdunum i ustanowił je jednocześnie stolicą Galii. Zmierzch Lionu został spowodowany upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. Miasto powróciło dopiero w 1320 roku w ramach inkorporacji do królestwa. W burzlwym okresie odrodzenia miasto sięgnęło szczytu swej potęgi i bogactwa. Kolejnym ważnym okresem dla rozwoju maista był wiek XIX, gdy nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu a Lion zasłynął z produkcji jedwabiu („lyoński jedwab”). Następnym tak rozwojowym okresem był czas zaraz po skończeniu się II wojny światowej, wtedy miasto zdobyło rangę ośrodka w pośrednictwie handlowym oraz hurtowym handlu. W roku 1984 Lyon stał się ośrodkiem targowym. Obecnie miasto zdominowała produkcja włokiennicza, metalowa, elektroniczna, przemysł samochodowy oraz chemiczny. Miasto w swej infrastrukturze posiada metro, lotnisko, port rzeczny, koleje i ważny węzeł drogowy. Dodatkowo pełni we Francji funkcję siedziby licznych banków, instytucji państwowych oraz kultury. Na terenie miasta swe siedziby mają licze wyższe uczelnie jak choćby wyższa szkoła bibliotekarstwa czy uniwersytet katolicki, muzea, teatry i opera. Nie można pominąć że właśnie tutaj bracia Lumiere nakręcili swój pierwszy film za pomocą kinematografu.
W Lyonie zamieszkuje wielotysieczna Polonia, ma tu także (pry kociele pod wezwaniem Świętej Trójcy) swoją siedzibę polska parafia rzymskokatolicka. Nie zbarakło tu więc konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej ani polskich akcentów architektonicznych. Dla przykąłdu szkalna piramida wieńcząca „Ołówek” (wieżowiec banku Crédit Lyonnais przypominający zatemperowany ołówek )zaprojektowana została przez Polaka Stefana du Chateau. Lyon jest partnerem wielu maist na świecie, jednak dla nas najważniejsze jest że od 1991 roku jest partnerem Łodzi.
Historyczna częśc aglomeracji zostałą wpisana na światową listę UNESCO. I nic w tym dziwnego gdyż wszystkie zabytki długo można by tu wymieniać. Oto kilka najważniejszych pozycji:
 muzea: Centrum Historii Ruchu Oporu i Deportacji, Instytut Lumière, Cywilizacji Galijsko-Rzymskiej, Drukarstwa, Historii Naturalnej, Historyczne Lyonu, Sztuk Pięknych…
 obiekty sakralne: klasycystyczny zbór protestancki, bazylika Najświętszej Maryi Panny, romańska bazylika benedyktynów, wielki meczet…
obiekty historyczne: odeon, akwedukty, ratusz z XVII wieku, dawny dworzec, kamienice, ruiny rzymskie, termy… rzymskich
 obiekty przyrodnicze: ogrody zoologiczny i botaniczny, największy we Francji park miejski..

Mam nadziej ze ci sie podoba :)
1 5 1