Witam, proszę o sprawdzenie poprawności językowej. Dziękuje

Zredaguj wiadomość do swojego współlokatora/swojej współlokatorki.
• Poinformuj go/ją, dlaczego musisz wyjść.
• Poproś o podanie leków chorej sąsiadce, którą się opiekujesz.
• Przypomnij, by nakarmił/a twojego psa.
• Poinformuj, kiedy wrócisz.

Dear Greg
I must go to school becouse the term of my final exam was moved. I'm take care of our neighbour. She is very sick. Please give her meds for me. Remember also to feed my dog. I'll be back at 5 p.m.


Planujesz spędzić tegoroczne wakacje w Wielkiej Brytanii. W angielskiej gazecie znalazłeś/łaś ogłoszenie o wakacyjnej pracy dla studentów w jednym z wydawnictw. Napisz list do ogłoszeniodawcy,w którym:
• przedstawisz się i poinformujesz, dlaczego zainteresowało cię to ogłoszenie,
• napiszesz, dlaczego uważasz się za odpowiednią osobę do tej pracy i krótko opiszesz swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe w redagowaniu szkolnej gazetki,
• poinformujesz, kiedy możesz rozpocząć pracę i zapytasz o wysokość wynagrodzenia,
• poinformujesz, dlaczego zależy ci na szybkiej odpowiedzi i poprosisz o przesłanie ci listy dokumentów, które musisz dostarczyć.


Dear Sir or Madam

I am writing with regard to your advertisement which appeared in "The Time" on 01.12.2009r. I am a Student from Poland. I am interested in your job offer becouse I want to go to England to practice my language and get some expirence by working abroad.
I am good pearson to that job. I am on third year on journalist studies. I speak fluently English and German as well as Polish. I find myself to by hard-working, computer literate and articulated. I was working in the similar job in my country. I was doing the newspapers for my school.
I can start my work on Monday next week. How much money I will get for my work?
I would like to have your answer as soon as possible, because I must reserve ticket and oranised rest of journey. What kind of documents I must send you?

I look forward to hearing from you soon.

Yours Faithfully

2

Odpowiedzi

2009-12-01T19:53:43+01:00
Tak moim zdaniem na pierwszy rzut oka jest ok wszystko
1 5 1
2009-12-01T23:24:19+01:00
Chyba dobrze...
tak mi się wydaję :)