Odpowiedzi

2009-12-01T21:49:19+01:00
Protisty (Protista), królestwo organizmów eukariotycznych, jedno z pięciu królestw eukariontów według Cavaliera-Smitha, obejmujące te organizmy, które nie weszły w skład: chromistów, grzybów, roślin i zwierząt. Posiadają zarówno cechy zwierząt jak i roślin. Pozycja królestwa Protista w drzewie rodowym eukariontów jest trudna do ustalenia, prawdopodobnie z nich wywodzą się współczesne glony, grzyby, rośliny i zwierzęta. Podział systematyczny tej grupy jest podziałem sztucznym (nie odzwierciedlającym filogenezy). Podejmuje się próby stworzenia naturalnego podziału, ostateczna klasyfikacja nie jest ustalona.

Są to organizmy zazwyczaj jednokomórkowe, czasem wielokomórkowe (nie posiadające jednak właściwych tkanek), wielkości od kilku µm do kilku mm. W większości to heterotrofy odżywiające się na drodze fagocytozy, pinocytozy lub poprzez wchłanianie. Część z nich posiadając zdolność do fotosyntezy odżywia się autotroficznie; spotykany jest również miksotrofizm (stosowanie heterotrofii na przemian z autotrofią).

Posiadają jedno jądro komórkowe, niektóre posiadają wielokrotne jądra. U orzęsków występują dwa rodzaje jąder, duże - makronukleus (odpowiedzialne za procesy życiowe) i małe - mikronukleus (przekazujące informację genetyczną potomstwu). Większość posiada mitochondria, za wyjątkiem organizmów żyjących w środowisku beztlenowym. U gatunków roślinopodobnych występują pastydy. Cechą charakterystyczną protistów jest pellikula, specjalna błona komórkowa zbudowana z jednej (dwóch lub trzech) błon białkowo-lipidowych, podścielona warstwą szklistą zawierającą włókniste struktury (mikrotubule, aktomiozynę). Pellikula nadaje komórkom elastyczność i odgrywa znaczenie w procesach ruchowych. Protisty mogą się poruszać albo ruchem ameboidalnym, za pomocą nibynóżek, albo posiadają organella ruchu - wić (flagellum), rzęski (cilia). Rozmnażają się zarówno na drodze płciowej, jak i bezpłciowej (podział). Rozród płciowy może przebiegać na kilka sposobów, m.in. może być hologamiczny, polegający na przekształceniu się całych osobników w gamety; izogamiczny, w którym wytwarzane są tzw. izogamety o jednakowej budowie i fizjologii lub wykazujące nieznaczne różnice. U orzęsków obserwuje się proces płciowy zwany - koniugacją.

Zasiedlają wiele środowisk: wody słodkie, morza, glebę, drogi pokarmowe zwierząt (biorąc udział w procesach trawiennych). Wiele gatunków jest pasożytami, często ze skomplikowanymi cyklami życiowymi, wywołującymi groźne dla życia człowieka choroby (np. zarodziec malarii wywołujący malarię). Inne będąc składnikami fito- i zooplanktonu są ważnym ogniwem w łańcuchu troficznym. Gatunki protista o wapiennych pancerzach otaczających ciało utworzyły warstwy wapieni, zwanych otwornicowymi, wykorzystywane jako pokłady kredy.

Zwyczajowo dzieli się je na:

* protisty zwierzęce (dawniej pierwotniaki) - jednokomórkowe, cudzożywne organizmy (fagocytoza), zdolne do przemieszczania się za pomocą wici, rzęsek lub nibynóżek; tu zalicza się m.in.: świdrowce, wiciowce kołnierzykowe, ameby Lobosa, otwornice, promienice, orzęski;
* protisty grzybopodobne - wielokomórkowe lub komórczakowe strzępki, czasem tworzą ruchliwe śluźnie, cudzożywne (fagocytoza); tu zalicza się m.in.: śluzowce;
* protisty roślinopodobne (dawniej zaliczane do glonów) - jednokomórkowe lub wielokmórkowe o złożonej budowie, samożywne, posiadają plastydy, ruchliwe lub osiadłe; tu zalicza się m.in. eugleny, tobołki, krasnorosty.

1 5 1
2009-12-01T21:49:40+01:00
To sa znaczenia protistow w zyciu czlowieka. Ale mysle ,ze juz bedzie ci latwo rozpisac to na kartke A5 . ;))
-z krasnorostów wytwarza sie na skale przemyslowa substancje żelujące ( agar),
- niektore maja znaczenie kulinarne
- niekotre wykorzystywane w przemysle tekstylnym, kosmetycznym
- pełzak okrężnicy żyje w jelicie czlowieka
- niekotre wywoluja choroby ( czerwonka amebowa, spiaczka afrykanska)

mam nadzieje ,ze pomoglam troche .;)
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-01T21:50:38+01:00
- Biologiczne oczyszczanie wód,
- Stosuje się je jako nawóz, przez to służą do użyźniania gleb,
- Wytwarzany kwas alginowy przez brunatnice stosowany w przemyśle tekstylowym jako impregnator,
- Protisty to cenne składniki wody i soli mineralnych,
- Stosowane są w przemyśle papierowym do produkcji tektury i kartonu,
- Agar pozyskiwany z krasnorostów, stosowany jest w przemyśle piekarniczym i cukierniczym,
- Stosowane są do galaretek, lodów lub majonezu,
- Stosowane są także w medycynie i farmaceutyce (np. kremy),
- Morszczyn (z dużą ilością jodu) stosowany jest do produkcji ziół,
- Substancje z chlorelli są stosowane do antybiotyków,
- Glony są wykorzystywane do laboratoryjnej syntezy witamin z grupy