Odpowiedzi

2009-12-01T21:56:26+01:00
Na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej w Warszawie, pod murami Arsenału - składnicy broni wybudowanej w XVII wieku, 26 marca 1943r. rozpoczeła się akcja, która miała na celu uwolnienie Jana Bytnara (pseudonim Rudy) od gestapo.

Odbice przeprowadza odział Tadeusza Zawadzkiego (pseudonim Zośka), ale dowodzi nim Stanisław Broniewski (pseudonim Orsza). Około godziny siedemnastej łącznik sygnalizuje nadjeżdzającą karetkę policyjną. W pewnej chwili pojawia się niemiecki policjant, gdy widzi pistolet w ręku jednego z młodych ludzi, próbuje strzelać. Lecz pierwszy robi to Zośka. Szofer chce zmienić kurs, ale zostaje zatrzymany rzuconymi butelkami z benzyną. Samochód płonie. Polacy zabili już czterech strażników więźniarki. Broni się już tylko jeden, strzela dokładnie i jest doskonale ukryty. W końcu wroga dosięga kula jednego z chłopców, którzy biegną w jego kierunku z Zośką na czele. Aleksy Dawidowski (pseudonim Alek) otwiera drzwiczki wozu i uwalnia dwudziestu sześciu więźniów, w tym skatowanego Rudego. Teraz pozostaje ewakuacja z miejsca akcji. Chorego szybko odwożą do przygotowanego mieszkania. Poszczególne sekcje oddziału oddalają się różnymi ulicami. Alek ze swoimi kompanami idzie ulicą Długą. Nagle spotykają siedmiu uzbrojonych Niemców. Postrzelony przez nich dowódca pododdziału rzuca granat, który rani przeciwników i daje czas na ucieczkę.

30 marca zmarli w skutek poturbowania przez hitlerowców Rudy i rany w brzuchu Alek. "Akcja pod Arsenałem" była jednym z największych wyczynów Polski Podziemnej i pierwszym tak dużym zbrojnym wystąpieniem przeciw okupantowi w Warszawie. ;) :P
1 5 1
2009-12-01T21:57:06+01:00
Proszę:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_pod_Arsena%C5%82em_%28film%29#Fabu.C5.82a
1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2009-12-01T21:57:28+01:00
Akcja pod Arsenałem miała na celu uratowanie Rudego z rąk Gestapo.
Akcje zaplanowało na skrzyżowaniu ulicy Bielańskiej i Długiej, gdyż tam miała przejeżdżać więźniarka z Rudym i innymi więźniami. W akcji brało trzy oddziały które miały powierzone role. Dowódca wymachuje kapeluszem, to znak, że więźniarka nadjeżdża. Nagle Zośka zobaczył policjanta. STRZAŁ!! Policjant ginie na miejscu. W tym czasie szoferka wjeżdża na ulice. Odziały mające butle z bęzyną atakują natychmiast. Z furgonetki wyskakują dwaj mundurowi którzy giną od strzałów z karabinów. Towarzysz Słoń sprawdza furgonetkę nikogo nie znajduje. Alek przechodzi na tył więźniarki i znajduje tam dwudziestu pięciu pozostałych więźniów i wypuszczają ich, wkącu znajdują to co chcieli swojego towarzysz Rudego. Zośka i Alek zabierają go ze sobą. Po szybkiej akcji na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej nie ma nikogo, wszędzie cisza i dym opadający. Czuć w powietrzu proch.
Na ziemi leży wiele zabitych ciał podczas akcji gestapowców.
1 5 1