Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-02T16:10:13+01:00
1.Bunty kozackie-Zatargi z kozakami o stworzenie stałej armii na żołdzie Rzeczypospolitej doprowadziły do wybuchu serii buntów na Ukrainie, krwawo stłumionych przez wojska koronne i pospolite ruszenie.
-Wojna z Turcją -Polska doznała również niepowodzeń w konflikcie z Turcją. W rozpoczętej przez nią wojnie w Mołdawii, sprowokowanej zresztą przez wyprawę polskich lisowczyków na Siedmiogród, wojska polskie poniosły w 1620 znaczne straty w czasie oblężenia pod Cecorą, a w trakcie odwrotu, zginął hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski. Natomiast oparła się wojskom tureckim twierdza w Chocimiu. Podczas jej oblężenia zmarł hetman
Chodkiewicz.
-Wojna ze Szwecją -W pierwszej fazie wojny doszło do kilku spektakularnych zwycięstw: pod Kokenhausen , pod Białym Kamieniem i pod Kircholmem . Ostatecznie jednak pierwsza faza wojen polsko-szwedzkich okazała się dla Rzeczypospolitej niekorzystna.
-Wojna z Rosją-Wojna rozpoczęła się od oblężenia Smoleńska, który Polacy zdobyli po dwóch latach.Wcześniej, po zwycięskiej bitwie z połączonymi siłami szwedzko-rosyjskimi pod Kłuszynem w 1610, hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski zajął Moskwę.
2.Polska za wszelkącenę broniła ojczyzny ,toczyli wojne min.Szwecją, Rosją,Turcją .W niektórych bitwach musieli uznać wyższaść wroga .Było to uwarunkowane przez nieporozumienia władców.