Odpowiedzi

2009-12-02T16:32:12+01:00
Kraj:
1. Może grypa A/H1N1
2. Tragedia na budowie Stadionu Narodowego.
3. Ciągłe choroby prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
4. Polska gospodarka najlepiej wygląda na tle Europy.
2009-12-02T16:39:16+01:00
KRAJ
1.Gosiewski: działałem w interesie skarbu państwa
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski oświadczył w środę, że w pracach nad zmianami w tzw. ustawie hazardowej kierował się interesem skarbu państwa.
Nie chciał z dziennikarzami rozmawiać o szczegółach procesu legislacyjnego w tej sprawie za rządów PiS, bo - jak mówił - najpierw powinna je poznać hazardowa komisja śledcza.

2.Pijana kobieta potrąciła pieszą na przejściu i uciekła
36-letnia pijana kobieta potrąciła w Łodzi samochodem pieszą na przejściu i uciekła. Zatrzymał ją jeden z kierowców, który ruszył za nią w pościg. Ranna piesza w ciężkim stanie trafiła do szpitala.
Jak poinformował Adam Kolasa z łódzkiej policji, pijana 36-latka prowadziła busa. Wypadek spowodowała w poniedziałek wieczorem na ulicy Lutomierskiej. W pościg za nią ruszył jeden z kierowców, świadek wypadku. Udało się ją zatrzymać, gdy skręciła w ślepą ulicę. Tam uderzyła jeszcze w dwa zaparkowane samochody.

3.Lech Kaczyński znów chory - lekarz podał już przyczynę
Prezydent Lech Kaczyński w związku z chorobą musiał odwołać swoją piątkową wizytę na Śląsku - powiedział prezydencki minister Paweł Wypych. Prezydenta na uroczystościach z okazji Dnia Górnika będzie reprezentował szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak.

4.Jest śledztwo ws. wypadku na budowie Stadionu Narodowego
Prokuratura Rejonowa Warszawa - Praga Południe wszczęła w środę śledztwo ws. wypadku dźwigu, do którego doszło na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie - poinformowała PAP rzeczniczka praskiej prokuratury okręgowej Renata Mazur.

ŚWIAT
1."Le Monde": czy Obama wygra w Afganistanie?
Czy prezydent USA Barack Obama ma jeszcze szanse wygrać wojnę w Afganistanie? - pyta w środę popołudniowy dziennik "Le Monde". Zdaniem gazety, decyzja Białego Domu o wysłaniu tam nowych żołnierzy, choć w pewnej mierze uzasadniona, grozi powtórzeniem syndromu wojny wietnamskiej.

2.Białoruś: skarbówka wzywa nauczycieli polskiego
Nauczyciele języka polskiego z obwodu grodzieńskiego na Białorusi są wzywani przez miejscowe służby skarbowe, które pytają ich m.in. o to, czy otrzymywali wsparcie z Polski. Powiadomiła o tym w środę PAP Andżelika Orechwo, wiceprezes ds. oświaty nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

3.Indie nie chcą wysłać wojsk do Afganistanu
Ogłoszenie przez prezydenta Baracka Obamę decyzji o wysłaniu do Afganistanu dodatkowo 30 tysięcy żołnierzy zostało ostrożnie poparte przez Indie, które jednak wolą angażować się w odbudowę kraju zniszczonego przez lata wojen, niż uczestniczyć w siłach militarnych.

4.Litewski komornik żąda usunięcia tablic z nazwami ulic po polsku
Kierownik administracji samorządu rejonu solecznickiego Bolesław Daszkiewicz otrzymał we wtorek nakaz komornika z żądaniem usunięcia tablic z nazwami ulic w języku polskim; w środę zapowiedział, że nie zamierza tego uczynić.

2009-12-02T17:24:55+01:00
1. Za misję afgańską zapłacimy prawie 1 mld złotych

Międzynarodowe siły ISAF w Afganistanie dowodzone przez NATO mogą liczyć na wzmocnienie o co najmniej 5 tysięcy ludzi - oznajmił w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Jak ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada, natowskie bazy są przygotowywane na przyjęcie wojskowych, a w budżecie polskiej armii już zaplanowano nowe wydatki na powiększenie kontyngentu.
W tym ważnym momencie NATO powinno na nowo zademonstrować jedność i siłę. Wszyscy sojusznicy powinni czynić więcej. Chodzi o wspólną walkę, musimy już zakończyć - stwierdził Rasmussen. Wśród krajów, które mają wysłać do Afganistanu dodatkowe siły są m.in. Wielka Brytania, Hiszpania i Słowacja. Polska prawdopodobnie zwiększy swój kontyngent o 600 żołnierzy.

2. Płatne studia stacjonarne - propozycja rektorów

Wprowadzenie "zasady częściowej odpłatności za studia stacjonarne w uczelniach publicznych" zakłada projekt "Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego: 2010-2020", zaprezentowany dziś na Uniwersytecie Warszawskim.Dokument głosi, że zasadniczym problemem szkolnictwa wyższego w Polsce jest niedostateczny poziom jego finansowania". "W szczególności, zbyt niskie nakłady na prowadzenie studiów w przeliczeniu na studenta (...) uniemożliwiają podnoszenie jakości kształcenia" - czytamy w projekcie strategii.
Według rektorów, rozwiązaniem tego problemu mogłoby być "wprowadzenie zasady częściowej odpłatności za studia stacjonarne w uczelniach publicznych (powszechnego czesnego), na poziomie ok. 1/4 średniego kosztu kształcenia w tych uczelniach". Wprowadzenie czesnego rektorzy uzależniają od stworzenia "dostępu do pożyczek i kredytów studenckich z elastycznym systemem odłożonej w czasie spłaty (...), tak aby obowiązek płatności mógł być przenoszony ze studenta na absolwenta, który podjął pracę".

3. Ocena z religii może być wliczana do średniej

Wliczanie ocen z religii do średniej z innych ocen jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.
Trybunał rozpatrywał wniosek złożony przez posłów Lewicy i Demokratów o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów rozporządzenia ministra edukacji o wliczaniu oceny z religii do średniej na świadectwie.
Według wnioskodawców, rozporządzenie narusza trzy zasady: rozdziału Kościoła od państwa, równości wobec prawa oraz prawa rodziców do swobodnego wychowywania dziecka wedle własnego sumienia. Wnioskodawcy uważają, że rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją oraz ustawą o wolności sumienia i wyznania.
Zgodnie ze nowelizowanym w lipcu 2007 r. przez ówczesnego ministra edukacji Romana Giertycha rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, choć udział w zajęciach z religii lub etyki jest nieobowiązkowy, to stopień z tych przedmiotów jest wliczany do średniej ocen na świadectwie szkolnym. Właśnie ten przepis zakwestionowali we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego posłowie LiD.

4. Polska prosi Szwecję o szczepionki na A/H1N1

W Polsce na A/H1N1 zachorowało już ok 1200 osób
Polska zwróciła się do Szwecji o zakup lub przekazanie szczepionek przeciw świńskiej grypie - dowiedziała się nieoficjalnie korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Chodzi o nadwyżki preparatów, które Sztokholm zakupił dla swoich obywateli.
To zwrot w polityce polskiego Ministerstwa Zdrowia, którego przedstawiciele od tygodni twierdzą, że Polska szczepionek nie kupi, dopóki ich producenci nie wezmą odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne preparatów.
Korespondentka RMF FM ustaliła również nieoficjalnie, że Belgia sonduje Polskę w sprawie szczepionek przeciw świńskiej grypie. Rząd w Brukseli jest gotów przekazać Polsce ponad milion dawek preparatu.
Belgia zakupiła w sierpniu ponad 12 milionów szczepionek. Wówczas sądzono, że trzeba będzie się szczepić dwa razy, ale wczoraj Europejska Agencja ds. Leków uznała, że wystarczy jedna dawka dla osób powyżej 10. roku życia. Belgia ma więc nadwyżki. Początkowo chciała je przekazać nieodpłatnie Światowej Organizacji Zdrowia, jednak teraz pragnie pomóc krajom europejskim. Komisarz ds. zdrowia Andrulla Wasiliu proponuje stworzenie "wspólnego unijnego worka" leków i szczepionek. Wszyscy mogliby zgłaszać nadwyżki leków, którymi chcieliby się podzielić.
W raporcie unijnej organizacji ds. kontroli chorób ECDC, który został przedstawiony europejskim ministrom zdrowia, Polska zaznaczona jest już na czerwono, a to oznacza, że świńska grypa osiągnęła w naszym kraju najwyższy stopień rozprzestrzenienia geograficznego.
Ponad połowa pytanych przez Instytut Badania Opinii RMF FM nie zgadza się ze stanowiskiem rządu, który wstrzymuje się z zakupem szczepionek przeciw A/H1N1. Zdanie Ewy Kopacz popiera zaledwie co siódmy badany. Blisko 20 procent badanych chciałoby zaszczepić się przeciw świńskiej grypie, gdyby koszt pokrył rząd. Podobna liczba zapłaciłaby za szczepionkę sama.


1. W Afganistanie zginęło w tym roku 300 żołnierzy USA

Dowództwo wojsk NATO w Afganistanie poinformowało dziś o śmierci w tym kraju trzechsetnego żołnierza amerykańskiego w bieżącym roku. Kilka godzin wcześniej prezydent USA Barack Obama zapowiedział wysłanie do Afganistanu dodatkowo około 30 tysięcy żołnierzy amerykańskich.
"Amerykański żołnierz sił ISAF zginął wczoraj (we wtorek) w ataku na patrol we wschodnim Afganistanie" - głosi komunikat Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie.
Łącznie, według agencji France Presse, w tym roku zginęło w Afganistanie 486 zagranicznych żołnierzy. W 2008 roku zginęło ich 295, w tym 155 Amerykanów. Obecnie w kraju tym przebywa 113 tysięcy zagranicznych żołnierzy.

2. Gruzja oficjalnie do Litwy: Nazywajcie nas inaczej

Gruzja chce, by Litwini nazywali ją "Georgija". Z taką prośbą podczas wtorkowego spotkania w Atenach, na spotkaniu OBWE, wystąpił wobec szefa litewskiego MSZ Vygaudasa Uszackasa minister spraw zagranicznych Gruzji Grigol Waszadze.
Gruziński minister argumentował, że "Georgija" to nazwa historyczna, a obecnie używana w języku litewskim nazwa "Gruzija" ma pochodzenie słowiańskie, kojarzone głównie z Rosją, nie mające niż wspólnego z nazwą historyczną.
Według rzecznika prasowego MSZ Litwy Rolandasa Kaczinskasa już w środę Wilno ma otrzymać w tej sprawie oficjalne pismo. Rzecznik zauważył, że prośba Gruzinów nie jest niespodzianką. Gruzja już wcześniej interesowała się możliwością zmiany nazwy swego państwa. Dotąd nie poczyniła jednak żadnych oficjalnych kroków.
W sprawie możliwości nazywania po litewsku Gruzji "Georgiją" decyzję podejmie Państwowa Komisja Języka Litewskiego.

3. Indie wolą pomagać humanitarnie Afganistanowi niż wysłać wojsko

Ogłoszenie przez prezydenta Baracka Obamę decyzji o wysłaniu do Afganistanu dodatkowo 30 tysięcy żołnierzy zostało ostrożnie poparte przez Indie, które jednak wolą angażować się w odbudowę kraju zniszczonego przez lata wojen, niż uczestniczyć w siłach militarnych.
Indie, które nie mają swych żołnierzy w Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF), przekazały do Kabulu od czasu obalenia talibów w 2001 roku pomoc humanitarną w wysokości ponad miliarda dolarów.
- Jesteśmy za częściowo innym rozwiązaniem niż zwiększanie sił amerykańskich. Opowiadamy się za rozwojem Afganistanu, budujemy drogi, szkoły, szpitale. To jest nasza pomoc - powiedział indyjski wiceminister spraw zagranicznych Shashi Tharoor.
Prezydent Obama zaapelował we wtorek do premiera Indii Manmohana Singha, aby wysłał wojska do Afganistanu. Kilka godzin później zapowiedział wysłanie do Afganistanu ok. 30 tys. żołnierzy USA. Zamierza też rozpocząć za półtora roku wycofywanie sił amerykańskich z tego kraju. Ma nadzieję, że do tej pory armia i policja afgańska zostaną wystarczająco przeszkolone, aby mogły przejąć zadania obrony kraju. Liczy też, że kraje sojusznicze zwiększą swe zaangażowanie w Afganistanie.
Według ekspertów amerykańskich władze Pakistanu obawiają się, że po wyjściu Amerykanów z Afganistanu umocnią się tam wpływy Indii.

4. Załoga z ISS wylądowała w Kazachstanie

Rosyjskie Centrum Kontroli Lotów podało, że astronauci z Kanady i Belgii i kosmonauta rosyjski wylądowali bezpiecznie w Kazachstanie po sześciomiesięcznej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Kapsuła Sojuz TMA-15 z Belgiem Frankiem De Winne, Kanadyjczykiem Bobem Thirskiem i Rosjaninem Romanem Romanienką wylądowała we wtorek o godzinie 10.16 czasu moskiewskiego (8.16 czasu polskiego) w stepie Kazachstanu w pobliżu miasta Arkałyk.

Cała trójka przebywała na stacji ISS od 29 maja. Dołączyli do trzyosobowej załogi, toteż na stacji po raz pierwszy w jej 10-letniej historii przebywała sześcioosobowa załoga.