,, W lada zwierzu dopatrzysz się wzoru"
wypowiedz się pisemnie na temat przydatości zwierząt do charakteryzowania człowieka
Min. 1 str A5. w formie wypracowania potrzebne na JUŻ!!
Tylko nie z internetu
chodzi tu o bajki, których I. Krasicki posługiwał się zwierzętami nadając im cechy ludzkie np. chciwość, dobroć, naiwność itp

1

Odpowiedzi

2009-12-02T16:59:36+01:00
W lada zwierzu dopatrzysz się wzoru

Zwierzęta występują praktycznie na całej kuli ziemskiej. Są nieodłączą częścią naszego świata. Wiele z nich posiada charakterystyczne cechy, które i.Krasiacki przedstawia jako zalety lub przywary.
JEdnym z przykładów jest bajka o pawiu i orle.Opowiada ona o pawiu, który prężył swe wdzięki, na które orzeł nie zwracał uwagi. Paw zdenerwował się, gdyż nie był przyzwyczajony do tego typu reakcji na jego piękno. Obraził więc orła, który pod koniec bajki wyśmiał pychę pawia. Dlatego też używamy zwrotu "Dumny jak paw".
Kolejnym przykładem jest bajka o lwicy i maciorze. Maciora żałowałą lwicy, która posiadała o wiele mniej dzieci niż ona.Przechwalała się swymi urodziwymi córkami i synami.Lwica odparła tylko, że dla niej nie ważna jest ilość potomstwa ale jego jakość. Lew jest więc doskonałym przykłądem dumy.
Ostatnim przykładem jest bajka o ptaszkach w klatce. Młody czyżyk dziwi się staremu, który płacze w kącie. Wymienia staremu wszyastkie zalety mieszkania w klatce zaczynając od jedzenia, a kończąc na bezpieczeństwie. Stary ptak mówi,że woli być głodny i zmarznięty niż uwięziony w klatce. Z bajki wynika, że każdy ptak potrzebuje wolności by żyć szczęśliwie.

Każdą z cech występujących w mojej wypowiedzi można zcharakteryzować człowieka. Zwierzęta są najlepszym przykłądem cech zarówno pozytywnych jak i negatywnych.
3 3 3