Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-02T16:46:07+01:00
Mikołaj, patron noworudzkiego kościoła parafialnego, żył w IV wieku w Azji Mniejszej. Urodził się w zamożnej rodzine. W czasie swego życia podróżował do Egiptu, potem już jako biskup Myry zasłynął z miłosiernych uczynków względem bliźnich.Szczególnie wsławiło jego imię to, że znaczną część swego rodzinnego majątku przekazał na wyposażenie trzech panien, które, dzięki temu, zostały uchronione od hańby i wstydu i wyszły za mąż za uczciwych ludzi. To wydarzenie zostało utrwalone na płótnie wieńczącym ołtarz � oto Święty błogosławi trzem pannom obdarowanym przezeń złotymi kulami.Stąd też Św. Mikołaj jest patronem kobiet szukających kandydata na męża, sprzedawców wypraw przedślubnych, kupców, hodowców owiec, krawców i innych rzemieślników. Patronuje także żeglarzom, rybakom i pielgrzymom udającym się w daleką podróż.

Zmarł między 345 a 352 rokiem w Myrze i tam go pochowano. W 1087 roku włoscy kupcy wywieżli kości Świętego do Bari we Włoszech chroniąc je tym samym przed poniżeniem przez Turków, którzy w tym czasie zajęli Azję Mniejszą. Z Włoch kult Świętego Mikołaja rozprzestrzenił się na pozostałe kraje europejskie; na Dolny Śląsk dotarł z osadnikami niemieckimi, którzy przybyli tutaj w XIII wieku.
23 4 23
2009-12-02T16:50:12+01:00
Św. Mikołaj jest patronem kobiet szukających kandydata na męża, sprzedawców wypraw przedślubnych, kupców, hodowców owiec, krawców

jego atrybut to:
strój biskupa, 3 złote kule

prosic o najjj ;)
19 4 19
2009-12-02T17:10:26+01:00
Św.Mikołaj jest patronem Grecji, Albanii, Rosji, Bari, Aberdeen, Antwerpii, Berlina, Chrzanowa (woj. Małopolskie), Głogowa, Miry, Moskwy, Nowogrodu jak również bednarzy, wytwórców guzików, cukierników, gorzelników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, sprzedawców perfum, sprzedawców wina, sprzedawców zboża i nasion, marynarzy, kierowców, uczonych, młynarzy, kancelistów parafialnych, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, żeglarzy, notariuszy, panien pragnących wyjść za mąż, więźniów oraz obrońców wiary przed herezją, patron pojednania Wschodu i Zachodu.

atrybuty:
szaty biskupie, trzy złote kule na księdze, troje dzieci w cebrzyku, kotwica, okręt i pastorał
10 4 10