W oparciu o neta napisz po pięć przykładów :
a) pasożytów wewnętrznych człowieka o je opisz - wymień co najmniej 3 przystosowania do ich trybu życia
b)pasożytów zewnętrznych człowieka o je opisz
c)
-5 roślin pasożytniczych i je opisz
-5 roślin półpasożytniczych i opisz je


2

Odpowiedzi

2009-12-02T17:53:52+01:00
A) Świerzbowiec ludzki to pasożyt wewnętrzny należący do pajęczaków. Samica świerzbowca dostawszy się w obręb naskórka drąży w nim linijne nory i składa w nich jaja. Po upływie 3-6 tygodni od zakażenia świerzbem występują główne objawy, a mianowicie uporczywe swędzenie.

Kleszcz ssie krew kręgowców przenosząc różne choroby niebezpieczne dla człowieka np. : gorączkę plamistą, zapalenie opon mózgowych, boreliozę.

Wesz ludzka (głowowa, łonowa i odzieżowa) wywołuje chorobę zwaną wszawicą. Pokarmem tego pasożyta jest krew wyssana ze skóry człowieka.
Wesz, wysysając krew, wydziela do skóry toksyczną wydzielinę wywołującą świąd i objawy zapalne.

b)STAWONOGI - mają segmentową budowę ciała i twardy szkielet zewnętrzny (pancerz). Są to zwierzęta bezkręgowe, o różnej budowie zewnętrznej i różnym sposobie życia, poruszania się i pobierania pokarmu.

Pchły - Owady zaliczane do podgromady owadów uskrzydlonych. Są wtórnie bezskrzydłe. Zewnętrzne pasożyty kręgowców. Pchły posiadają silnie rozwinięte odnóża, umożliwiające im długie skoki.

Pluskwa domowa - Należą do rzędu pluskwiaków róznoszkrzydłych Heteroptera. Owad brunatny, spłaszczony, o skrzydełkach zredukowanych i czułkach 4-członowych; owłosiony, dorastający do 5 mm długości. Są aktywne nocą.

c) PÓŁPASOŻYTNICZE ROŚLINY :
* Jemioła pospolita - gatunek rośliny z rodziny jemiołowatych. Występuje na terenie niemal całej Europy oraz w południowej i zachodniej Azji. W Polsce gatunek często spotykany. Jest to roślina półpasożytnicza, sama syntetyzuje substancje odżywcze, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela.

* Sandałowiec (drzewo sandałowe) Santalum L. - rodzaj roślin o pokroju wiecznie zielonego drzewa lub krzewu, półpasożyt należący do rodziny sandałowcowatych. Liczy około 18 gatunków. Występuje w stanie dzikim w południowo-wschodniej Azji, Australii i na wyspach Oceanu Spokojnego.

* Zagorzałek późny - Półpasożyt, pobierający za pomocą ssawek z korzeni innych roślin wodę i sole mineralne. Roślina zawiera aukubinę. Rośnie na łąkach i pastwiskach, chwast, zachwaszcza zasiewy ozime zbóż

* Szelężnik większy – gatunek roślin jednorocznych z rodziny zarazowatych.Roślina półpasożytnicza czerpiąca za pomocą ssawek wodę wraz z solami mineralnymi z korzeni innych roślin.Roślina miododajna.

* Świetlik łąkowy – gatunek rośliny jednorocznej.Jest półpasożytem, z korzeni innych roślin za pomocą ssawek pobiera wodę wraz z solami mineralnymi. Kwitnie od czerwca do października, jest owadopylny lub samopylny.Występuje na łąkach, pastwiskach, torfowiskach, na obrzeżach lasów.


PASOŻYTNICZE ROŚLINY :
* Kanianka lnowa - gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny kaniankowatych. Jest pasożytem całkowitym lnu. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego.

* Zaraza alzacka – gatunek byliny z rodziny zarazowatych. Jest rośliną bezzieleniową i jak wszystkie zarazy jest pasożytem. Gatunek ten jest bardzo rzadki.

* Łuskiewnik różowy - Bezzieleniowa bylina. Nie zawiera chlorofilu, a więc nie może przeprowadzać procesu fotosyntezy. Roślina pasożytnicza. Z korzeni pobiera za pomocą ssawek substancje organiczne oraz wodę z solami mineralnymi. Pasożytuje na korzeniach drzew i krzewów liściastych, głównie na leszczynie, topoli i olszy, rzadziej na buku

* Zaraza goryczelowa – gatunek byliny z rodziny zarazowatych. Zaraza goryczelowa jest rośliną pasożytniczą. Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

* Zaraza wielka – gatunek byliny z rodziny zarazowatych. Zaraza wielka jest rośliną bezzieleniową i, jak wszystkie zarazy, pasożytem.Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.Roślina umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków rzadkich, potencjalnie zagrożonych.
2009-12-02T21:04:17+01:00
A) pasożytują sługo nawet przez całe życie. Wewnątrz ciała żywiciela.
tasiemce, - żyją w jelicie cienkim
· glista ludzka, -żyje w jelicie cienkim
· owsiki -żyją w jelicie cienkim
zarodziec malarii - żyje we krwi
świerzbowiec - wywołuje świerzb
Przystosowania:
oddychają beztlenowo
mają ciało pokryte warstwą chroniącą je przed działaniem enzymów trawiennych
mają dużą rozrodczość

b) Pasożytują krótko. Na powierzchni ciała żywiciela.
pchły, - w zwierząt małe pajęczaki
· kleszcze, - pajęczaki żywią sie krwią
· pijawki, -żywią sie krwią, żyją w wodzie
· wszy -żywią sie krwią człowieka
komary- owady, żywią sie krwią, roznoszą malarię

c) rośliny pasożytnicze:
kanianka polna
kanianka pospolita
korzeniówka
zaraza
łuskiewnik
Rośliny bezzieleniowe (nie mają chloroplastów) , które w ogóle nie przeprowadzają fotosyntezy, lecz wszystkie potrzebne do życia substancje organiczne czerpią z organizmu żywiciela. Żywicielem może być inna roślina lub określony gatunek grzyba.

d) rośliny-półpasożyty:
gniadosz
leniec
pszeniec
szelężnik
zagorzałek
posiadają zielony chlorofil i przeprowadzają fotosyntezę, a z organizmu żywiciela pobierają tylko niektóre niezbędne im do życia składniki, np. wodę i sole mineralne. Niektóre półpasożyty (np. szelężnik) mogą żyć samodzielnie bez żywiciela, jednak wówczas nie są w stanie wytworzyć kwiatów.

na pewno dobrze ;))
mam nadzieję, że pomogłam ;))) ;*