Odpowiedzi

2010-03-24T19:58:23+01:00
Jan Matejko urodzony 24.06.1838 roku w Krakowie jako dziewiąte z jedenaściorga dzieci Franciszka Matejki i Joanny Karoliny. Powszechnie uważany jest za najwybitniejszego polskiego malarza.

Matejko uczył się w szkole św. Barbary, gimnazjum św. Anny, której nie ukończył. Mimo tego został przyjęty do klasy malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1852), gdzie uczył się pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera oraz Władysława Łuszczkiewicza . Po ukończeniu szkoły Sztuk, wyjechał na stypendium do Monachium (1857 - 1858), potem do Wiednia (1860). Zafascynowany był historią Polski.Tak powstały najsłynniejsze kompozycje Matejki: Stańczyk, Kazanie Skargi, Reytan - Upadek Polski, Unia Lubelska, Stefan Batory pod Pskowem, Kopernik, Dzwon Zygmunta, Bitwa pod Grunwaldem, Hołd Pruski, Sobieski pod Wiedniem, Wernyhora, Kościuszko pod Racławicami, Dzieje Cywilizacji w Polsce. Matejko, najbardziej znany i popularny polski malarz, jest autorem ponad 320 obrazów olejnych, głównie o tematyce historycznej, portretów oraz kilku tysięcy rysunków i akwarel.

Matejka często odwiedzał Ziemią Bocheńską, gdzie mieszkała rodzina jego żony - Teodory z Giebułtowskich. Latem 1863 r. Matejko utrwalił na kilku szkicach drewnianą zabudowę Nowego Wiśnicza. W późniejszych latach mistrz Jan wraz z żoną i dziećmi odwiedzał Bochnie, wakacyjne przyjazdy do Wiśnicza zaowocowały kilkoma dziełami (m.in. obraz "Wskrzeszenie Łazarza" namalowany w 1866 r. Zaprojektował również polichromię, ołtarz, witraże i stalle do kaplicy świętej Kingi w bocheńskim kościele św. Mikołaja oraz naszkicował wizerunek świętej). W roku 1865 Jan Matejko był w Żegocinie.

Dnia 1 listopada 1893 roku, w wieku 55 lat, zmarł Jan Matejko w swym domu. 7 listopada odbył się uroczysty pogrzeb. Mistrz spoczął na Cmentarzu Rakowickim.
103 4 103