Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-02T17:24:35+01:00
Naczynia włosowate zbudowane są jedynie z cienkiej warstwy śródbłonka. Dzięki temu możliwa jest sprawna wymiana substancji pomiędzy krwią a komórkami ciała, czemu sprzyja bardzo niskie ciśnienie krwi – krew w naczyniach włosowatych niemal staje w miejscu.Naczynia włosowate łączą się następnie w coraz grubsze rurki żylne, którymi krew płynie z powrotem ku sercu.

Budowa żył jest inna niż budowa tętnic. Ich ścianki są cienkie i delikatne, a wewnątrz w pewnych odstępach, rozmieszczone są zastawki żylne uniemożliwiające cofanie się krwi do naczyń włosowatych i pozwalające płynąć jej w kierunku serca. Do prawego przedsionka wlewają krew dwie wielkie żyły główne (o średnicy około 25mm), natomiast do lewego - żyły płucne.

Od schematu przepływu krwi przez naczynia krwionośne występują dwa wyjątki. Jest to krążenie wrotne: krew z naczyń włosowatych oplatających jelita trafia do żyły wrotnej, która następnie wchodzi do wątroby i znowu przechodzi w naczynia włosowate oraz połączenie naczyniowe w nerkach - tętniczki doprowadzające krew do ciałek nerkowych rozpadają się na sieć naczyń włosowatych, które ponownie przechodzą w tętniczki (tzw. sieć dziwna).