Odpowiedzi

2009-12-02T20:17:15+01:00
Gościnność jest cechą docenianą chyba we wszystkich dawnych cywilizacjach, niezależnie od miejsca ich pochodzenia i okresu w jakim się kształtowały. W świecie w którym istniało znacznie mniej ludzkich siedzib, życie było o wiele cięższe niż dziś i wzajemna pomoc decydowała często o życiu lub śmierci. Stosunki między przyjaciółmi czy krewnymi również były o wiele bardziej rozbudowane niż obecnie. Do dziś podczas wypraw survivalowych w góry czy inne odludne miejsca często jesteśmy uzależnieni od pomocy innych a nawet jeśli tak nie jest to po długim okresie samotności czujemy ulgę i radość gdy dotrzemy do schroniska lub po prostu spotkamy jakiegoś człowieka.

We współczesnym Asatru cnotę gościnności postrzegamy zarówno jako niesienie pomocy osobą będącym w realnej potrzebie jak i cechę która pozwala nam zacieśniać więź z bliskimi, przyjaciółmi itd. W dosłownym znaczeniu tego słowa gościnność jest udzieleniem schronienia osobie która aktualnie tego potrzebuje, podzielenie się z nią jedzeniem i miejscem przy ognisku. Może to być także pożyczenie pewnej sumy pieniędzy, podzielenie się papierosem czy też obrona słabszej osoby która jest poniżana w naszej obecności. Musimy jednak pamiętać że nasza „gościnność” nie powinna służyć zaspokajaniu czyichś zachcianek czy wyimaginowanych potrzeb lecz być niezbędną pomocną dla tych którzy działają/walczą i ponoszą klęski. Nie mamy obowiązku opiekować się ludźmi którzy są leniwi czy tchórzliwi i z tego powodu nie potrafią wziąć swego losu w swoje własne ręce. Dla przykładu jak najbardziej powinniśmy pomóc przyjacielowi któremu zepsuł się samochód i nie ma on czym zawieść dziecka do lekarza czy dojechać do pracy, nie mamy jednak obowiązku (i według mnie nie powinniśmy) pomagać komuś kto z lenistwa nie jest w stanie mieć własnego auta a dzięki naszemu chce spełniać swoje zachcianki. Należy też pamiętać że nigdy nie jesteśmy w stanie wszystkim pomóc i nie mamy obowiązku rezygnować z potrzeb własnych i swojej rodziny próbując to robić. Myślę że ta sama zasada dotyczy kontaktów z naszymi Bogami, o wiele chętniej udzielają oni pomocy tym którzy działają a nie jedynie rozkładają ręce i proszą ich o ocalenie z kłopotów.

Innym aspektem współczesnej gościnności jest silna więź jaka nas łączy z bliskimi nam osobami, niezależnie od tego czy są one połączone z nami więzami krwi czy też nie. Połączeni taką więzią ludzie dbają o siebie nawzajem, pomagają sobie i wzajemnie ochraniają, niejednokrotnie będąc gotowymi do najwyższych poświęceń. Jakkolwiek jej nie nazwiemy i nie sklasyfikujemy (miłość, przyjaźń itd.) jest to bardzo delikatna i osobista relacja pomiędzy ludźmi i w każdym przypadku jest tak naprawdę inna.

Również w naszej „rodzinie” Asatru powinniśmy żyć ze sobą w zgodzie i przyjaźni i wzajemnie się wspierać oraz przede wszystkim szanować jako członków pewnej wspólnoty gdzie wszyscy mają równe prawa oraz jako wolnych i indywidualnych ludzi.

2 1 2
2009-12-02T20:25:34+01:00
Wspolczesnie ludzie sa goscinni.niekturzy mnie a niekturzy wiecej.dla wielu ludzi goscinnosc oznacza zebranie kilku osub w jednym gronie.ludzie wspoczesnie nie sa najlepsi ale moze byc.wiele osub starszych dla nich nadal goscinnosc oznacza.chodzenie do sasiada na kawe czy herbate.a mlodzierz dla nich to zaproszenie ludzi na impreze.w tych czasach to sa nietylko imprezy ale tagrze spacery zaproszenie na slub.sa terz ludzie niegoscinni i nielubia kiedy ktos do nich przychodz.wtedy taka osoba jest bardzo samotna.wedlug mnie wspolczesna goscinnosc jest przyzwoita i niemam jej nic do zarzuceia.bo kiedys bedzie tak ze dla ludzi goscinnosc to beda zakupy bo mlodzierz do tego darzy.wiec przyzwoitosc wspolczesna jest w porzadku.
6 4 6