Odpowiedzi

2009-12-02T22:07:42+01:00
Najpiękneijsze zabytki malarstwa jaskiniowego sztuki prehistorycznej pochodzą z grot Francji i Hiszpanii. Najsławniejsze groty to Lascaux oraz Altamira. W pieczarach prawie jedynym tematem malowideł są postaci zwierząt. Dopiero późniejsze wizerunki przedstawiają sceny z polowań, walk i życia codziennego.
Istniały również umowne znaki abstrakcyjne. Niektóre z nich są najprawdopodobniej symbolami płci, inne stanowią zawiły szyfr znaków do dziś nie odczytanych. Trudno dziś uzyskać odpowiedź na pytanie, jakie było znaczenie rytów i malowideł o tematyce zwierzęcej. Nie ulega wątpliwośći, że wizerunki zwierząt malowane z ogronym wyczuciem z podziwem dla ich siły, zręczności, piękna, świetnie uchwycone w ruchu, mają jeszcze jakies inne, ukryte znaczenie oprócz przedstawienia natury m.in kultowe. Wyrazano przez nie skomplikowany system poglądów na walkę, życie, miłośc, śmierć, na zależność między światem zwierząt, a światem ludzi, oczywiście w sposów symboliczny, umowny, możliwy do pełnego odczytania tylko rpzez ówczesnego cżłowieka.

Niektóre malowidła miały charakter magiczny. Wyraża się przekonanie, iż prehistorryczni myśliwi wierzyli, że łatwiej upolują zwierzę, jeżli zdobędą nad nim "władzę" utrwalając jego obraz na scianie skalnej.
Przykładem dzieła, które mogło miec właśnie takie znaczenie dla człowieka prehistorycznego jest "bizon" namalowany na ścianie jaskini Altamiry około 15 000 lat p.n.e.