Odpowiedzi

2009-12-02T19:04:11+01:00
Musisz wiedzieć jaki dźwięk przypisany jest do każdej struny (zdjęcie obok).


Nazwy strun
Zauważ, że są dwie struny odpowiadające dźwiękowi E. Najgrubsza struna to dolne E (lub niskie E <bottom>), a najcieńsza struna to górne E (wysokie E <top>).
Sprawdź, które klucze do strojenia odpowiadają poszczególnym strunom.


Klucze
Znajdź sposób aby wysłuchać dźwięku E. Możesz użyć dobrze nastrojonego pianina, piszczałki, kamertonu, lub znaleźć w Internecie plik z zapisem dźwięku E w formacie .wav albo mp3. Usiądź w wygodnej do gry pozycji i połóż gitarę na kolanie.


E na pianinie
Strojenie dolnej struny E. Przekręć klucz do strojenia dolnej struny E do chwili, kiedy dolna struna E w twojej gitarze zacznie wydawać taki sam dźwięk jak E z innego źródła. Napinanie struny sprawia, że dźwięk jest wyższy, poluzowanie struny obniży dźwięk. Kiedy struna jest delikatnie rozstrojona, słyszalny jest tzw. dysonans (dwa dźwięki łączą się ze sobą, ale czuć jakby „drżenie”). Jeśli to drżenie ustanie podczas napinania struny, oznacza to, że struna jest nastrojona poprawnie. Jeśli napniesz strunę za mocno, znów pojawi się dysonans.


Strojenie struny E
Złap (przyciśnij do gryfu i przytrzymaj) nastrojoną dolną strunę E na piątym progu.


Dolna struna E na piątym progu
Uderz w strunę A i porównaj dźwięk z dźwiękiem struny E złapanej na piątym progu. Uderzaj w dwie struny na przemian, a później równocześnie.
Strojenie struny A. Przekręć klucz do strojenia struny A, do chwili kiedy dźwięk będzie taki sam jak struny E złapanej na piątym progu.
Złap nastrojoną strunę A na piątym progu. Uderz strunę D i porównaj dźwięk z dźwiękiem struny A złapanej na piątym progu. Uderzaj w dwie struny na przemian, a później równocześnie.


Struna A na piątym progu
Strojenie struny D. Nastrój strunę D do struny A złapanej na piątym progu.
Złap nastrojoną strunę D na piątym progu. Uderz strunę G i porównaj dźwięk z dźwiękiem struny D złapanej na piątym progu. Uderzaj w dwie struny na przemian, a później równocześnie.


Struna D na piątym progu
Strojenie struny G. Nastrój strunę G do struny D złapanej na piątym progu.
Złap nastrojoną strunę G na CZWARTYM progu. Uderz strunę B i porównaj dźwięk z dźwiękiem struny G złapanej na CZWARTYM progu. Uderzaj w dwie struny na przemian, a później równocześnie.


Struna G na czwartym progu
Strojenie struny B. Nastrój strunę B do struny G złapanej na CZWARTYM progu.
Złap nastrojoną strunę B na piątym progu. Uderz w górną strunę E i porównaj dźwięk z dźwiękiem struny B złapanej na piątym progu. Uderzaj w dwie struny na przemian, a później równocześnie.


Struna B na piętym progu
Strojenie górnej struny E. Nastrój strunę E do struny B złapanej na piątym progu. Bądź ostrożny, ponieważ ta struna łatwo może się zerwać.
2009-12-02T19:04:59+01:00
Lepiej napisz do mnie na prv..

bierzesz kamerton, który gra Ci dźwięk g (3 struna)

gdy masz 3 strunę nastrojoną to stroisz 2, przytrzymując 4 próg grasz ta wlasnie 3 strune i 2 pusta jednoczesnie, zeby dzwiek byl ten sam. to samo robisz z 1 struna, tym razem przytrzymujac 5 prog na 2 strunie i grajac 1 strune pusta. to samo robisz ze strunami 6,5,4 przytrzymując 5 prog na strunie poprzedniej
2009-12-02T19:06:16+01:00
Aby nastroić gitarę najlepszym sposobem będzie posiadanie stroika ;) Jeśli nie posiadamy go, powinna zrobić to osoba, która to umie. Każda struna odpowiada za dźwięk(określony) i musi brzmieć czysto. Struny nie mogą być bardzo naciągnięte, ale też zbyt luźne.