Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-02T19:31:38+01:00
Herakles jest synem Zeusa i królowej Alkmeny, jest on herosem o nadludzkiej sile. Jego ojciec pragnął, aby Herakles był nieśmiertelny,
dlatego więc przystawił syna do piersi śpiącej Hery, ale ta odtrąciła cudze dziecko i od tamtej pory prześladuje go. Jakiś czas później Hera zesłała na 10 miesięcznego Heraklesa potworne węże, które z łatwością udusił. Wiele lat później Hera zesłała na Heraklesa szaleństwo, przez co biedny heros zabił swoją żonę i dzieci. Za karę mężczyzna musiał służyć królowi Euryteusowi i wykonać 12 niebezpiecznych prac(Zabicie lwa nemejskiego, Zgładzenie hydry lernejskiej, Schwytanie łani kerynejskiej, Schwytanie dzika erymantejskiego, Oczyszczenie stajni Augiasza, Przepędzenie ptaków stymfalijskich, Schwytanie byka kreteńskiego, Schwytanie klaczy Diomedesa, Zdobycie przepaski Hippolity (królowej Amazonek), Uprowadzenie wołów Geriona, Przyniesienie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd, Pojmanie Cerbera). Herakles wykonał wszystkie zadania. Pewnego dnia heros postanowił ponownie się ożenić, jednak bracia jego wybranki sprzeciwili się ich ślubowi, Herakles rozgniewał się w tedy i zabił jednego z nich. Za jego śmierć bohater musiał odbyć trzyletnią służbę u królowej Omfalii(pracował w kobiecych szatach). Kiedy kara się skończyła Herakles ożenił się z królewną Dejanirą, którą jakiś czas później porwał centaur Nessos, nasz heros wkrótce zabił porywacza strzelając do niego z łuku? Nessos przed śmiercią dał Dejanirze swą krew, jako środek dający trwałą miłość? Pewnego dnia zazdrosna Dejanira uprała koszulę męża we krwi centaura, zaraz po wyschnięciu oddała ją mężowi. Koszula paliła strasznie ciało biednego herosa, nasz bohater tak bardzo cierpiał, że aż chciał się spalić na stosie, aby tylko skrócić swe męki, w ostatniej chwili pomógł mu Zeus, który zabrał go na Olimp. W tym samym czasie Dejanira powiesiła się z rozpaczy.
7 3 7
2009-12-02T19:33:24+01:00
Kiedy wybuchla wojna, Odyseuszowi piekna penelopa urodzila syna. Kołysac dziecko, brac je na rece i niesc do dziadka Laertasa. Patrzec na zone karmiaca piersia i uzadzac biesiady z przyjaciolmi- to marzenie kazdego ojca. CHoc z poczatku udawal szalenca aby nie pojsc na wojne, podstep odkryto. porzucajac zone i syna Tealamacha, obiecywal jak najrychlej powrocic.

Lecz wojna trwala, trwala i trawala, az troja upadla. Odys i jego towarzysze chcieli jak najrychlej powrociec do swoich domow. Jednak bylo to niemozliwe z powodu polamanych przed burze masztow.

Plyneli docierajac kolejno do: wyspy cyklopow, ludozernych lajstrygonow, krainy kimeryjczykow, ostrowu boga slonce. Chodz za kazdym razem napotykaly go liczne przeszkody, po dwunastu latach tlulaczki dotarl do ojczystej ziemi itaki.

Lecz dopiero kiedy wszedl na dziedziniec stala sie rzecz nieslychana. Pod brama na kupie gnoju lezal Agros. Stare bezsilne psisko. Jadlo go robactwo, dobijal glod. Nagle do jego parszywych otepialych uszu, dobiegl znajomy dziwśk. Poczul won swego pana. chcial sie przyczolgac. cala sila psiej wiernosci, dziwgnal sie na zmartwiale lapy i zdechl..

Sory ale juz mnie rece bola od pisania..chyba straczy. Dłabys/ dalbysz najlepsze. tyle sie napisalam ;D Z głowy.! jescze pamietam jak czytalam mitologie ;P Najfajniejszy mit.
3 5 3