Odpowiedzi

2009-12-02T19:43:21+01:00
Człowiek musi spełniac wymagania swojego organizmu,czyli jego potrzeb.Potrzeby człowieka to
-sen
-jedzenie
-nauka
-rozrywka
2009-12-02T19:44:07+01:00
Potrzeby ludzkie-
Do rozmyślań nad tym problemem można wykorzystać piramidę potrzeb Abrahama Maslowa. Jego zdaniem wszystkie potrzeby ludzkie można podzielić na kilka kategorii, które układają się w kształt piramidy. Zasada ich realizacji polega na tym, że potrzeba kolejno umieszczona w piramidzie może być realizowana dopiero wtedy, jeżeli ta położona niżej została zaspokojona. uznania

Każdy człowiek potrzebuje pochwał i uznania, ale sposób ich zaspokojenia zależy w dużej mierze od kultury społeczeństwa i uznawanych w nim wartości. Coraz częściej daje się zauważyć, że lansowany jest wzór człowieka sukcesu, którego miarą wartości stają się pieniądze, prestiż i władza. Podobnej skali ocen podlega wykonywana praca, a szczególnie pewne zawody, które cieszą się większym uznaniem od pozostałych. Od ludzi pracujących w prestiżowych zawodach wymaga się posiadania wiedzy, doświadczenia, dobrej prezencji, wysokiej kultury osobistej oraz dużej pewności siebie w sprawach zawodowych. Ludzie ci są bardzo dobrze opłacani, dostają od firmy dodatkowe bonusy w postaci samochodu, telefonu komórkowego, wczasów motywacyjnych, premii itp. Z pewnością można stwierdzić, że mimo bardzo wysokiej ceny za taki społeczny odbiór, jest to niewątpliwie silny czynnik motywacyjny. Osoba funkcjonująca na tym poziomie poszukuje zadań, w których mogłaby wykazać się kompetencją i umiejętnościami. Cechuje ją konstruktywność, pomysłowość, kreatywność. Potrafi dokonać
poważny błąd w zarządzaniu firmą i jej organizacją. Aby zmniejszyć ryzyko wejścia w źle funkcjonującą firmę warto w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zapytać: „Co firma robi dla skonsolidowania swoich pracowników i wyrobienia w nich poczucia więzi”, „Czy istnieją w firmie formalne kanały obiegu informacji” - jeżeli tak to jak one funkcjonują. Jak wynika z doświadczeń, brak dostępu do informacji lub zły jej przepływ jest częstym, bardzo silnie działającym czynnikiem wywołującym niezadowolenie, poczucie wyizolowania oraz brak bezpieczeństwa.


2009-12-02T19:46:30+01:00


ludzie odczuwają różnorakie potrzeby i dążą do ich zaspokoienia. Pierwotne potrzeby wynikaly z istoty samego organizmu czlowieka i mialy charakter biologiczny. Do tych potrzeb, ktorych zaspokojenie jest niezbedne do zycia, zalicza sie potrzebe jedzenia, ubierania sie, oddychania, ciepła itp.Są one nazywane potrzebami podstawowymi lub naturalnymi.
Przechodzenie ludzi do wyzszych form wspolzycia spolecznego powodowalo zmiane charaktegu potrzeb oraz ich narastanie. Powstaly nowe potrzeby wynikajace z kultury spoleczenstwa i dlatego mowi sie o nich jako o potrzebach kulturalnych lub o potrzebach wyzszego rzedu. Mozna tu wymienic potrzebe nauki, rozrywki, uczestnictwa w obrzedach religijnych, podrozowania itp. Zakres potrzeb tego rodzaju jest wlasciwie nieograniczony, gdyz czlowiek dazy stale do ich urozmaicania i rozszerzenia, zaspokojenie jednej potrzeby rodzi zas czesto inną, nowa potrzebe.W miare zmiany warunkow spolecznych i mozliwosci produkcyjnych rosnąi zmieniaja sie potrzeby ludzkie, a historia rozwoju spoleczenstwa dostarcza wielu tego rodzaju przykladow. Przykladem takim moze byc sposob podrozowania ludzi , poczawszy od wedrowek pieszych, poprzez podrozowanie na koniu, pociagiem itd. Czesto jest tak, ze nowe rozwiazania roda nowe potrzeby. Jesli ktos kupil samochod, to pochodną tego zakupu jest potrzeba posiadania garazu.
Potrzeby bywaja jednorazowe (np. uzyskanie wyksztalcenia, budowa domku jednorodzinnego) lub wielorazowe czyli powtarzalne (np. zywnosc, odziez).
Miedzy niektorymi potrzebami moze zaistniec sprzecznosc. Dotyczy to przede wszytskim potrzeb tereazniejszych oraz potrzeb przeszlych. Jesli rozpatrywac sprawe z indywidualnego punktu widzenia, to mozna tu wskazac na zaspokojenie glogu czy potrzebe odzienia, jako potrzebe terazniejsza,a na uzyskanie mieszkania lub kupno samochodu - jako na potzrebe przyszlą. Czesto czlowiek musi rezygnowac z potrzeb terazniejszych, by zaspokoic potrzeby przyszle. Podobnie wyglada sprawa z punktu widzenia spolecznego. Mozliwosc zaspojkajania przyszlych potrzeb dzieki inwestycją (np. budowa nowych szpitalu, szkoł, dróg, fabryk) bardzo czesto musi byc okupiona ograniczeniem biezacego spozycia spoleczenstwa.