Odpowiedzi

2009-12-02T19:52:57+01:00
W mitologii greckiej nie brak bohaterów. Znajdziemy tu też oprócz tych mężnych i wspaniałych postacie podłe i mściwe czyli po prostu złe. Do której grupy możemy zaliczyć Hektora, a do której Achilla?
Achilles został zobrazowany jako porywczy, dumny wojownik. W trakcie walki kierował sie głównie gniewem, działając pod wpływem impulsu. Co gorsze, po śmierci Hektora zbeszczescił ciało, co w owych czasach było najgorszą rzeczą jaką można bylo uczynić. Zbeszcześcił jego zwłoki, ciągnąc je za rydwanem dookoła murów Troi przez kilka dni. Był bezlitosny, okrutny oraz nieczuły: ranił, zabijał, przewalał się nad tłumami jak pożar. Ale czy jednak postac Achillesa byla az taka zla, jak go przedstawiono - jako niezrownowazonego emocjonalnie morderce...? Jednak nie można w tym przypadku oceniać go aż tak surowo: byl on honorowy, o czym swiadczylo m.in.: pomszczenie swego najleprzego kompana, oraz fragment w ktorym widzimy inne oblicze jego uczuciowości: do Achillesa przyjezdza Priam (król Troi) - ojciec bohatera trojańskiego, by wykupić zwłoki syna: ,,Achilles wzruszył się. Dwie łzy ściekły po młodych policzkach...”
Hektor z kolei byl przeciwienstwem herosa, jednak tak jak achilles, byl honorowy. Wyrazem tego bylo wyruszenie na wojne trojenska, na pewna smierc. Z natury byl uczciwy, szlachetny, a przede wszsytkim odważny. Nie zapomniał o obrzędach pochowania i potrzeby uszanowania zwłok przegranego.
Bez dogłębnego zanalizowania postaw obu bohaterów nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z nich zasługuje na większe uznanie i poparcie. Niektórzy będą podziwiać Achillesa za jego siłę, inni Hektora za jego mądrość, a tego, który z nich tak naprawdę był lepszy raczej cię nie dowiemy.

Zakończenie rozwiń :)
1 5 1