Otóż w celu ochrony bezpieczeństwa państwo może na przykład używać miecza, którego ostrze powinno być skierowane na zewnątrz, przeciw agresorom. Zdarza się jednak, że miecza używa nie w swej obronie, lecz interesów rządzących. Albo w ogóle nie w obronie, lecz w celach agresywnych. W obu przypadkach nie zabiega o korzyści zwykłych ludzi, a jedynie grupy będącej u władzy.
Bywa też, że władza, którą zdobyto w wyniku podboju lub przewrotu, od początku ma na celu eksploatację i przemoc. W takim przypadku nikt nie ma złudzeń co do jej rzeczywistych intencji. Gorzej jednak, że i władza objęta legalnie, nawet w rezultacie demokratycznych wyborów, także może się wynaturzyć. Dzieje się tak często z powodów niezwykle prostych. Są nimi na przykład: pokusa nadużycia władzy przez urzędnika dla korzyści własnej lub kogoś bliskiego, korupcja lub wyzysk, chęć utrzymania się przy władzy za wszelką cenę.
Państwo musi istnieć i musi być silne. Ktoś powinien chronić przed zagrożeniem zewnętrznym i przed przemocą, egzekwować umowy i rozstrzygać spory. Jeżeli nie zrobi tego państwo, może jego miejsce zająć mafia. Ta zaś nie reprezentuje ani społeczeństwa, ani państwa, tylko siebie i mocno ograniczoną grupę interesów. Wewnątrz mafii władza jest całkowicie arbitralna, a procedury i inne środki rozstrzygania sporów zastępuje przemoc.


Pytania do tekstu:
1. Dlaczego zdaniem autora artukułu ldzie czesto postrzegaja panstwo jako zlo?
2. wymien negatywne zjawiska, jakie moga pojawic sie w funkcjonowaniu panstwa.
3. dlaczego zdaniem Wiktora O. (autora) konieczne jest istnienie panstwa?

1

Odpowiedzi

2009-12-03T11:53:32+01:00
.....używać miecza, którego ostrze powinno być skierowane na zewnątrz, przeciw agresorom. Zdarza się jednak, że miecza używa nie w swej obronie, lecz interesów rządzących. Albo w ogóle nie w obronie, lecz w celach agresywnych.- postrzegaja jako zło gdyż używa się przemocy nie zawsze słusznie
9 2 9