Odpowiedzi

2009-12-02T20:51:18+01:00
B)
KULTURA HELLENISTYCZNA powstała na skutek wymieszania się kultury greckiej z kulturami Wschodu. Według wzorów greckich budowano pałace królewskie, teatry, łaźnie, ośrodki gimnastyczne. Ludność przejmowała grecką modę, poznawała dzieła literackie. Powstawały piękne dzieła, np. posąg WENUS Z MILO, płaskorzeźby z WIELKIEGO OŁTARZA ZEUSA czy GRUPA LAOKOONA. W pobliżu założonego w Egipcie miasta Aleksandria, zbudowano latarnię morską, uważaną za jeden z siedmiu cudów świata, która nie zachowała się do czasów współczesnych. W Aleksandrii też powstała pierwsza w świecie akademia nauk.
A)
Epoka hellenistyczna – nazwana hellenizmem, okres trzech stuleci w historii regionu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, którego początek wyznacza zgon Aleksandra Macedońskiego w 323 roku p.n.e., a koniec podbicie Egiptu przez Rzymian w 30 roku p.n.e.Mam nadzieje ze pomoglem..Jesli tak to licze na najlepsze rozwiazanie.Bede bardzo wdzieczny;)
2009-12-02T21:04:18+01:00
Po smierci Aleksandra Wielkiego rzopączał się okres nazywany hellenizmem który trwał do upadku ostatniego panstwa hellenistycznego Egiptu(30rok p n e)
Nagła smierc Aleksandra doprowadziła do walk miedzy wodzami mecedonskimi o sukcesję po nim((dziedzictwo spadek))Po wieloletnich walkach wykształciły się trzy państwa Antygonidów w Macedonii Ptolemeuszy w Egipcie i panstwo Selekuidów w Mezopotami.