CIEKAWA CHEMIA,KLASA 2,GIM.CZEŚĆ 2.

Podaj co to jest wapno gaszone i napisz jego wzór
sumaryczny.Wyjaśnij dlaczego pracownicy budowlani podczas pracy z wapnem gaszonym zakładają rękawice ochronne.


Uczniowie podczas przerwy pomagali nauczycielowi w przygotowaniu lekcji o wodorotlenkach.Widzieli jak nauczyciel na szkiełkach zegarkowych umieścił białe pastylki , przestrzegając aby uczniowie ich nie dotykali.Zdziwili się gdy na lekcji zobaczyli na szkiełkach zamiast pastylek krople cieczy.Wyjaśnij jakie substancje nauczyciel umieścił na szkiełkach i co się z nimi stało.

1

Odpowiedzi

2011-11-28T15:59:41+01:00

Wapno gaszone to silnie żrąca substancja koloru białego. Inna nazwa to wodorotlenek wapnia Ca(OH)_2. Jest on źle rozpuszczalny w wodzie, a w laboratoriach chemicznych służy do wykrywania CO_2 tzw. mętnienie wody wapiennej.

Pracownicy zakładają rękawice ochronne, ponieważ w zetknięciu z wodą/potem tworzy on wodorotlenek o silnych właściwościach żrących i unikają oni dzięki temu poparzeń, które bardzo ciężko się goją.

 

 

Na szkiełkach mogły zostać umieszczone KOH lub NaOH. Ze względu na to, że są one silnie higroskopijne wchłonęły one parę wodną z powietrza i się rozpuściły. Higroskopijność polega na pochłanianiu wody z otoczenia.

5 4 5