Odpowiedzi

2009-12-02T21:57:26+01:00
Ająki należą do gromady Arachnida - pajęczaków. Ich ciało zbudowane jest z głowotulowia i odwłoku. Na głowotułowiu umieszczone są wieloczłonowe odnóża - 8 par. W odwłoku znajdują się organy rozrodcze i trawienne. Mieszczą się tam ponadto kądziołki przędne służące do produkcji nici.
Pająki oddychają płucotchawkami. Powietrze dostaje się do płucotchawek przez otwory w odwłoku.
Posiadają parę szczękoczułek znajdujących się w okolicach otworu gębowego. Przebijają nimi ofiarę, kopią nory w ziemi i bronią się przed wrogami.
Nogogłaszczki natomiast służą im do orientacji w terenie, odżywiania się i przechowywania nasienia ( samce ).
Pająki to drapieżniki, zjadają głównie owady i małe zwierzęta - nawet ptaki czy żaby. Bywają kanibalami.
Swoją ofiarę zabijają wstrzykując jad ze szczękoczułek lub zgniatając. Potem wstrzykują jej swoją ślinę, zawierającą soki trawienne przekształcające mięso w płyn. Potem drapieżnik wsysa ów płyn dzięki znajdującemu się w żołądku organowi ssącemu.
Wszystkie pająki potrafią snuć jedwabistą przędzę. Służy ona nie tylko do budowy pajęczyn, ale i do produkcji kokonów, w których przechowują jaja, do tworzenia lin i gniazd, w których spędzają zimę.
Jeżeli z przędzy ma powstać pajęczyna, gruczoły będące obok kądziołków przędnych powlekają ją lepką substancją. Jeżeli ma służyć do przemieszczania się - pozostaje sucha. Pająk nie wpada we własna sieć, bo wplata w nią kilka suchych nici i zna ich rozmieszczenie.
Najpowszechniejsza jest pajęczyna kolista. Tego typu pajęczyny w lasach tropikalnych moga osiągać olbrzymie rozmiary - nawet do 2,5 metra średnicy.
Innym przykładem jest pajęczyna lejowata rozpinana w wysokich trawach lub pomiędzy pniami czy skałami.
Domowe pająki wytwarzają sieci bezkształtne. Nie są one lepkie, ale maja specjalne nici, o które ofiara zahacza i traci równowagę.
Pająki mają z reguły słaby wzrok. Gdy owad wpadnie w sieć i szamocze się w niej wywołuje drgania rozpoznawane przez pająka. Na ten znak zbliża się on do ofiary.

Jeden z pająków australijskich rozpina sieć między czterema przednimi odnóżami, gdy zauważy owada i rzuca się na ofiarę oplątując ja w sieć. Ma doskonały wzrok i poluje głównie nocą.

Niemal wszystkie pająki wytwarzaja jad ( posiadają dwa woreczkowate gruczoły jadowe ).

Istnieją dwa rodzaje pajęczego jadu: hemolityczny i neurotoksyczny.

Najsilniejszy jad ma wałęsak brazylijski. Zawiera on neurotoksynę, która może zabić człowieka.
  • Użytkownik Zadane
2009-12-02T22:01:36+01:00
Pająki często zjadają stare pajęczyny, aby zrobić nowe. Zjadają sieć zostawiając tylko nić bazową na której opiera się cała konstrukcja.
2 4 2