Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-03T12:53:01+01:00
Niemal w każdym domu jest zwyczaj, że ktoś przebiera się za Św. Mikołaja. Są to nasi dziadkowie, ojcowie albo bracia. Któż z nas, będąc dzieckiem, nie czekał z nosem przyklejonym do szyby na pierwszą gwiazdkę, na prezenty i Świętego Mikołaja. Ile radości towarzyszyło jego pojawieniu się w domu. Nie szkodzi, że rozpoznawaliśmy w nim naszych najblizszych. Liczyło się ich zaangażowanie i nasze szczęście.

Św. Mikołaj nie może być byle jaki. Jest magiczną postacią, świętością. To starszy, zazwyczaj grubawy, pan z błyskiem w oczach, szerokim uśmiechem, długą brodą... Przyjeżdża z dalekiej krainy na saniach z reniferami, koniecznie z wielkimi workami prezentów.
Nie ma pewności, że dziecko nie zlęknie się świętego Mikołaja (nawet Taty-Mikołaja). Nie szkodzi. I tak dostarczymy mu przyjemności. Nawet jeśli dzieci reagują płaczem, chowają się za spódnice mamy, nie można odmawiać im tej radochy z otrzymywania prezentów. Święty Mikołaj i tak w końcu będzie się im kojarzył z dobrocią i radością... bo to, co on daje, to nie tylko prezenty... on przychodzi specjalnie dla naszych milusińskich i zawsze powie coś miłego.

Namawiamy wszystkich dziadków i tatusiów, starszych braci lub życzliwych sąsiadów - zróbcie coś dla kochanych pociech i bądźcie największą atrakcją ich Świąt. Przebierzcie się. To tak niewiele, za tyle radości. Jest to także okazja powrotu do własnych świąt, przekazania dzieciom naszej radości z okresu naszego dzieciństwa. Więc zróbcie to także dla siebie.
Jeśli jednak nie możecie lub nie chcecie się przebierać skorzystajcie z naszej bazy. Ktoś inny umili i urozmaici Wam wieczór, a Wy bedziecie mogli obserwować radość najbliższych.


Święty Mikołaj

Święty Mikołaj - (Father Christmas - Anglia, Santa Claus - USA, Babbo Natale - Włochy, Heilige Nicolaus - Niemcy) – postać baśniowa starszego mężczyzny z siwą lub białą brodą, ubranego w czerwony, wykończony białym futrem strój. Według legendy rozdaje dzieciom prezenty w czasie Bożego Narodzenia. Porusza się saniami ciągniętymi przez wierne renifery. Mówi się, że zamieszkuje Laponię, i biegun północny, gdzie Elfy pomagają mu przy prezentach.

Zarys historii
Ogromny wpływ na obecną formę postaci Świętego Mikołaja mieli oczywiście Amerykanie i Brytyjczycy, dla których Święty Mikołaj jest jedną z atrakcji świąt Bożego Narodzenia. W tradycji bizantyjskiej jego odpowiednikiem jest Święty Bazyli, który obdarowuje prezentami dzieci w dniu 1 stycznia. W Rosji natomiast i krajach sąsiedzkich (bardziej rosyjskich) rządi Dziadek Mróz. Polacy, jak w większość Europejczyków dzień Świętego Mikołaja obchodzą 6 grudnia. Czemu akurat ten dzień? Jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry.

Święty Mikołaj obecnie jest traktowany bardzo komercyjnie. Od razu kojarzy się z czerwonym dziadkiem, który daje prezenty. Dzieci czekają na 6 grudnia, żeby dostać małe prezenty. Te większe dostaną pewnie trochę później, na Boże Narodzenie - też od Świętego Mikołaja.

Święty Mikołaj
Święty Mikołaj obecnie

Postać Świętego Mikołaja jest nieodłącznym elementem wszelkich reklam, promocji nawet już w listopadzie. Wielkie koncerny doskonale wypromowały tę postać i już nikomu nie kojarzy się ona ze świętym Mikołajem biskupem, tylko z workiem z prezentami. Czy zastanawiamy się, jak żyć dobrze? Co można zrobić, żeby ulepszyć życie swoje i innych? By żyło się radośniej. Zresztą nad tym to powinniśmy myśleć bez przerwy, a nie tylko z powodu świętego Mikołaja.
  • Użytkownik Zadane
2009-12-03T12:54:17+01:00
Mikołaj (?-ok. 342), święty, biskup Myry w Azji Mniejszej. Według legendy był dobroczyńcą wspierającym ubogich. Stąd wywodzi się zwyczaj obdarowywania podarkami w jego święto (6 grudnia). Czczony w Kościele katolickim (od X w.) i prawosławnym (tu nosi miano "cudotwórcy"). Częsty temat sztuki w średniowieczu.