Odpowiedzi

2009-12-03T14:47:44+01:00
Teatr W atenach zbudowany by pod gołym niebem (amfiteatr). przedstawienia odbywały sie kilka razy do roku z okazji świąt Dionizosa. każdego dnia wystawiano sztki [ 3 tragedie i 1 komedie ] na scenie występowalo od 1 do 3 aktorów (sami męszczyżni) i chór aktorzy mają występowali w perukach maskach dobranych do sztuki. teatr budził szlachetne uczucia wzruszał i bawoił greków
2009-12-03T14:49:38+01:00
Teatr Ateński-
Teatr Grecki znajdował się na otwartej przestrzeni. Dekoracje były skromne tłem często bywał sam budynek Skene, czasem tylko dekorowano go pomalowanym włóknem. Z oświetlenia nie korzystano, całemu przedstawieniu towarzyszyła muzyka, fleciści i gitarzyści stali na orchestrze. Tragedia antyczna była w znacznej części widowiskiem muzycznym, niektóre episodia były mieszanymi puentami.
Owe zjawiska teatralne odbywały się w czasie największego rozkwitu Grecji dzięki zasłudze Peryklesa. Związane były z uroczystościami ku czci Dionizosa- boga wina, ustanowione w roku 543 p.n.e. Dionizje miejskie (wielkie) prezentowano na wiosnę, zaś Dionizje wiejskie (małe) trwały na jesieni. Te kilkudniowe święta obchodzono początkowo po wsiach rolniczych. Podczas zawodów artystycznych jeden z śpiewaków ubrany w skóry koźle wykonywał dytyramby- hymny pochwalne ku czci Dionizosa stąd wzięła się nazwa tragedia. Dytyramby składały się z dialogu chóru Koryfeusza czyli przywódcy.
Teatr antyczny początkowo liczył tylko jednego aktora wprowadził go Tespis uważany za twórcę tragedii 534 r. p.n.e. Aktor ten występował w kilku rolach, zmieniając kostium i maskę. Maska była niezbędna, gdyż pozwalała przeistaczać się w Henosa, boga lub w kobietę gdyż w tragedii mogli występować tylko mężczyźni, ukazywała też jednoznacznie charakter postaci poprzez określone z góry rysy twarzy utrwaloną mimikę, grymasy.
Innym stałym elementem stroju aktora były koturny które powiększały go optycznie.
W 5 w. p.n.e. Aischylos wprowadził drugiego aktora,trzeciego zaś dodał Sofokles. Owe występy artystyczne trwały 3 dni podczas których roztrzygniono konkurs gramatyczny- agon wstęp na niego mieli wszyscy obywatele aten. Najuboższym państwo wypłacało teorikon czylo zasiłek. Przedstawienia te złożone były z trzech tragedii i jednego dramatu.
TRAGEDIA ANTYCZNA
1. Kompozycja
-akty, sceny, odsłony
2. Bohaterowie
-pochodzą z rodziny królewskiej
3. Styl
-wysoki, podniosły, patetyczny
4. Konstrukcja akcji
-PROLOG- zapowiedź tragedii
-PARODOS- wejście chóru
-EPEJSODION- epizot 1
-STASIMON- Komentarz chóru
-EPEJSODION- epizot 2 i 5
-EXODOS- wyjście chóru
5. Rola chóru
-komentowanie
-relacjonowanie
-przedstawienie wiadomości dziejących się poza sceną
6. Obowiązuje zasada trzech jedności
-miejsca (akcja powinna toczyć się w jednym miejscu)
-czasu (akcję ograniczono do 12 lub 24 godzin)
-akcji (sztuka powinna rozwijać jeden wątek)
7. Tematyka związana z dramatem
Początkowo były to mity ku czci boga Dionizosa później sięgnięto po mity poważniejsze genealogiczne lub wydarzenia historyczne.
9. Inne elementy
-Konflikt Tragiczny
-Tragizm
-Fatum
-Katharzis
-Katastasis
-Mimesis
-Dytyramb
-Komos
-Stychomytia
Praca została oceniona na 5- na Polaku ;d