Odpowiedzi

2009-12-03T16:01:15+01:00
Andrzej Radek- jeden z bohaterów "Syzyfowych prac" S. Żeromskiego był synem furmana ze wsi Pajęczyn Dolny. Gdy trochę podrósł, musiał pilnować gęsi i prosiąt we dworze. Ponieważ źle się wywiązywał ze swoich obowiązków, ojciec często go bił.
Życie chłopca uległo zmianie dzięki pobieraniu lekcji u mieszkającego na dworze nauczyciela. Ten go bardzo zainteresował nauką. Młodzieniec po roku został przyjęty do progimnazjum w Pyrzogłowach, gdzie się wyróżniał jako dobry uczeń. Następnie kontynuował swoją naukę w Klerykowie. Tam zaprzyjaźnił się z Marcinem Borowiczem. Andrzej okazał się wiernym i lojalnym towarzyszem. Chłopcy pomagali sobie i wspierali się w trudnych sytuacjach. Tym, co wyróżniało go z grona kolegów, był jego niezwykły upór i wytrwałość. Przykładem może być jego stosunek do nauki. Był ambitny, marzył o dostaniu się na uniwersytet. Okazał dojrzałość i zdecydowanie w walce o obronę swej tożsamości narodowej. Ten odważny chłopiec nie dał się zrusyfikować.
Uważam, że Andrzej Radek potrafił stawić czoło przeciwnościom losu. Należał do ludzi, którzy osiągają wyznaczony sobie cel.