Odpowiedzi

2009-12-03T17:20:54+01:00
Orientacja na niebie to sposób orientowania się w kierunkach świata za pomocą gwiazd.
Aby orientacja na niebie była dobra musi być dobra widoczność tzn. najlepiej ją prowadzić z dala od miast, gdyś światła padające z latarń ulicznych utrudniają obserwację gwiazd. Oczywiście musi być też noc w czasie obserwacji.
Aby znaleźć kierunek północy trzeba znaleźć gwiazdę półcnocy, czli Gwiazdę Polarną, jeśli znajdujemy się na półkuli północnej(jeśli na południowej-Krzyź POłudnia pomoże nam znaleźć kierunek południa). Aby znaleźć Gwiazdę Polarną, należy odaleźć Wielki Wóz w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwidzicy i od tylnej części wozu, odmierzyć jeszcze pięć długości. Tam znajduje się Gwiazda Północy. Aby znaleźć inne kierunki świata, wystarczy stanąć przodem do tej gwiazdy, po prawej stronie jest wschód, po lewej zachód, z tyłu południe.
Pojęcie orientacja może też oznaczać orientowanie się w gwiazdach, czyli możliwość podania prawidłowych nazw gwiazd, gwiazdozbiorów itp.
Być może termin orientacja na niebie może dla kogoś oznaczać też czytanie z gwiazd, a nawet przepowiadanie z nich przyszłości, jeśli to ylko możliwe.

Nie wiem czy to jest strona, ale napisałam tyle ile wiem na ten temat i się domyślam.
3 3 3