Odpowiedzi

2009-12-03T17:20:32+01:00
Wiara w 12 bogow (swoja wiare przyjeli wprost od grecji)
organizowanie igrzysk na ich czesc
nie uwazano ich za podobnych do ludzi
dwa rodzaje bostw
2009-12-03T17:22:16+01:00
Gdy Greckie państwa - miasta zaczynały ustępować pod naporem Republiki Rzymskiej, zachłanna kultura romańska wciągała bez opamiętania i selekcji prawie wszystkie zdobycze jej helleńskiej poprzedniczki. Podkreślając ksenofobicznie i absolutnie fałszywie wyższość własnej wartości nad podbijaną, bezkrytycznie przejmowała cały jej dorobek na własność, dokonując tak masowych plagiatów bądź piractwa intelektualnego (jak byśmy to dziś określili), że na podobne wydarzenie przyjdzie ludzkości poczekać aż do schyłku XX wieku i czasów komputeryzacji. Proceder ten nie ominął także spraw kuchni i gotowania. Dorobek Rzymian był w tym czasie nad wyraz skromny, z trudem zachowały się jakiekolwiek wzmianki o występowaniu zapisów kulinarnych w nieistniejących już dziełach Katona (starszego), a i te poświęcone były raczej związkom żywienia z rolnictwem, niż ucztowaniu i dogadzaniu sobie. Dopiero I wiek p.n.e. i wspomniane „piractwo” zaowocowały wzrostem zainteresowania w kulturze romańskiej żywnością i żywieniem, zaś ekspansjonizm i innowacyjność, typowa dla Imperium Romanum, wzbogaciły dotychczasowe treści o zalecenia w sprawie piekarstwa czy sposobów konserwowania żywności. Warto w tym miejscu w ramach ciekawostki wspomnieć, że np. określenie garum pochodzi z języka greckiego, po łacinie bowiem wyrób ów zwał się liquamen. Powszechnie jednak używano greckiego terminu.
2009-12-03T17:22:53+01:00
Byli politeistami- czyli wierzyli w wielu bogów. Najważniejszym z nich był Jowisz- rzymski odpowiednik Greckiego Zeusa.
Rzymianie uwazali, ze sa bardzo religijni. Według nich, na swiecie zyli obok siebie ludzie i bogowie. Wierzono jednak, ze bostwa sa silniejsze od czlowieka i rozgniewane moga okazac sie niebezpieczne.
Religia Rzymian zawierala wiele motywow zaczerpnietych z wierzen udu Etrusków i Grekow. Pod koniec trwania republiki i w okresie cesarstwa sczegolnym zainteresowaniem rzymian cieszyly sie bostwa pochodzace z Egiptu, Syrii, Aji Mniejszej i Persji.

Daj naj, tyle sie napisałam.
Z góry dzieki.