1.Dlaczego przygotowując herbatę do picia mieszamy cukier łyżeczką, nie czekamy, aż samorzutnie się rozpuści i dzięki zjawisku dyfuzji rozejdzie się w herbacie?

2.Gdzie można dostrzec zjawisko dyfuzji w życiu roślin?

3.Pewnego dnia Piotr wrócił ze szkoły. Otwierając drzwi radośnie wykrzyknął: "Wspaniale! Mama piecze mój ukochany sernik!". Wyjaśnij, skąd Piotr mógł wiedzieć, że mama właśnie piecze ciasto?

4.Zagrzewanie metali jest procesem polegającym na trwałym połączeniu dwóch elementów np. blach karoserii samochodowej. Podczas zagrzewania dwa elementy metalowe w miejscu ich styku są silnie rozgrzewane (w wyniku przepływu prądu elektrycznego) i silnie do siebie dociskane. Jakie zjawisko zachodzi w miejscu styku tych elementów, powodując trwałe ich połączenie? Jaki jest wpływ temperatury na przebieg tego procesu?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-03T17:34:53+01:00
Dyfuzja- samoistne zmieszanie się cząsteczek jednej substancji z cząsteczkami drugiej substancji.

1. Mieszając wywołujemy ruch cząsteczek, więc dostarczamy energię do układu. Energia wywołuje dodatkowe ciepło, dzięki czemu cukier się szybciej rozpuszcza (szybciej dyfundują).

2. Np. mieszanie się substratów w komórce rośliny. Na biologii się nei znam, wiec nie powiem dokładnie czego. :]

3. Gazy mają właściwość rozprężania się i wypełniania pomieszczenia w którym się znajdują (patrz. gaz doskonały). A zapach jako gaz rozprzestrzenił się i chłopak już zaraz po wejściu do domu poczuł go.

4. Po rozgrzaniu elementów, przechodzą one do stanu ciekłego. W stanie ciekłym dwa elementy dyfundują i przy ochładzaniu następuje wiązaanie w cząsteczki i tworzenie struktur molekularnych. Czyli na złączeniu np. plastiku z metalem nie ma kleju, tylko jest metaloplastik. Troche głupie porównanie, ale właśnie chodzi o to, że powstaje ta mieszanka.
7 3 7