Na zadanie domowe mam opisać wybrany rozdział z książki ,,Dywizjon 303'' który opisuje walkę powietrzną. Mam tu taką notatkę. Potrzebuję napsisać wstęp. Musimu miec przynajmniej 6 linijek.

"Najliczniejsze zwycięstwo"

7 września rozpoczyna się tydzień niemieckich nalotów na Londyn. Jeden z najgwałtowniejszych ataków przypada na dzień 11 września. Jest to jednocześnie dzień najliczniejszego zwycięstwa pilotów z Dywizjonu 303. Po raz kolejny wykazują się zadziwiającą fantazją, brawurą i bohaterstwem. Tego dnia rozgrywa się jeden z najbardziej wstrząsających fragmentów wojny - sześciu myśliwców polskich - m.in. porucznik Henneberg, porucznik Paszkiewicz, porucznik Cebrzyński - walczy z przeważającą liczbą meserszmitów. Pozostali Polacy atakują bombowce. Udaje im się kilka zestrzelić, ale przede wszystkim wzbudzają w Niemcach przerażenie. Bombowce zaczynają uciekać. Wyczuwa się panikę niemieckich pilotów. Polacy uparcie ścigają samoloty wroga.

Podczas walki giną dwaj Polacy: porucznik Cebrzyński i sierżant Wojtowicz. Pierwszy z nich zostaje zastrzelony. Drugi, zaatakowany przez dziewięć meserszmitów, zaciekle się broni i strąca dwa z nich zanim sam ginie. Obserwatorzy walki - mieszkańcy miasteczka Bigginshill z zapartym tchem śledzą zmagania. Pamięć o tym wydarzeniu przetrwa wśród nich długie lata.


JEŻELI KTOŚ MA POMYSŁ JAKI MOŻE BYĆ WSTĘP TO NIECH PISZE!! DAM 50 PUNKTÓW. PRZYNAJMNIEJ NA 6 LINIJEK

1

Odpowiedzi

2009-12-03T18:10:51+01:00
Najbliższe siedem dni miało zdecydować o losach całej wojny. Dnia 7 września 1940 rozpoczął się pierwszy wściekły atak Luftwaffe na Londyn. Drugi nastąpił tej samej nocy, z 7 na 8 września. Cel był jasny: zmusić rząd brytyjski do kapitulacji. Jakiekolwiek wizje miał sztab Hitlera o zniszczeniu Londynu, pomylił się. Uparty Londyn codziennie rozpoczynał swój "zwyczajny dzień". Nieprzyjaciel nie rezygnował z ataków, wiedząc że tylko dzienne zwycięstwo może rozstrzygnąć bitwę o Brytanię atakował nie tracąc nadziei.