Odpowiedzi

2009-03-29T18:36:31+02:00
Drogi oddechowe: jama nosowa , gardło, krtań , tchawica, oskrzela główne.
Płuca są pęcherzykowatymi narządami o płatowej budowie: w płucu prawym wyróżnia się trzy płaty, w lewym dwa. Do każdego z płatów dochodzi odpowiednie rozgałęzienie oskrzeli głównych-oskrzela płatowe.Każde płuco otoczone jest oddzielną jamą opłucnej, której wilgotna powierzchnia zmniejsza tarcie między płucami i klatką piersiową.
Jama nosowa łączy się od tyłu z gardłem, gdzie krzyżują się drogi oddechowa z pokarmową. Z gardła wdychane powietrze dostaje się do krtani. Narząd ten jest złożonym zespołem chrząstek, wiązadeł i mięśni , umożliwiających wydawanie dźwięków.
3 3 3
2009-03-29T18:37:04+02:00
1. górnych - jamy nosowej i gardła oraz
dolnych - krtani, tchawicy, dwóch dużych oskrzeli oraz wewnątrz płucnego drzewa oskrzelowego.

2. Płuca
zbudowany z gąbczastej struktury. Powierzchnia oddechowa płuc jest ogromna- u dorosłego człowieka sięga 100 m2. Oba płuca mają kształt stożka, przy czym lewe jest mniejsze od prawego. Okrywa je delikatna błona zwana opłucną.Płuca są złożone z wielu milionów pęcherzyków, a każdy jest mocno ukrwiony.

3. Krtań
- jeśli jest szeroka- to przy przechodzeniu powietrza przez nią nie powstaje żaden dźwięk
- jeśli jednak jest wąska- to powietrze powoduje drgania strun i dzięki temu wydobywa się dźwięk

Gardło- łączy jamę ustną i jamę nosową z krtanią i leżącym za nią przełykiem. Przez gardło przechodzą połykane kęsy pożywienia, które tą drogą trafiają do przełyku.
2 4 2
2009-03-29T18:38:43+02:00
Ad 1)
Drogi oddechowe:
*jama nosowa
*gardło
*krtań
*tchawica
*oskrzela główne
Płuca:
*płuco prawe
*płuco lewe
Ad 2)
Płuca śa pęcherzykowatymi narządami o płatowek budowie: w płucu prawym wyróżnia sie 3 płaty, w lewym 2. Do karzdego z płatów dochodzi odpowiednie rozgałezienie oskrzeli głównych-oskrzela płatowe.Każde dzieli sie na coraz drobniejsze i bardziej rozgałęzione oskrzeliki. Najdrobniejsze oskrzeliki kończą sie woreczkowatymi rozszerzeniami których uwypuklenia-pęcherzyki płucne-stanowią właściwą czynną powierzchnię wymiany gazowej.
Ad 3)
krtań-umożliwia wydawanie dźwięków
gardło - podobnie jak jama ustna - to nie tylko element układu pokarmowego, ale także, a może przede wszystkim, umożliwia oddychanie oraz stanowi narząd mowy.
3 4 3