Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-03T19:49:19+01:00
Może zacznę od symboli w ,,Małym Księciu"
Róża-oznacza symbol kobiecości, a także kogoś bardzo kochanego
Lis-symbol życiowej mądrości, wierności, przyjaźni
żmija-symbol wiedzy o przeznaczeniu, losie człowieka
pustynia-symbol samotności człowieka
studnia-symbol źródła ( daje nowe życie)
baobaby-symbol rozprzestrzenianego zła
planeta-symbol domu mieszkania

Mały Książę zdecydował się na podróż by odnaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jego wielką miłością była Róża samotnie rosnąca na jego planecie. Nie był pewien czy kwiat odwzajemnia jego uczucia. Pobyt na ziemi przekonał go, że dobrze się widzi tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Zdał sobie sprawę, że jego Róża jest jedyna w swoim rodzaju, bo jest jego. Zrozumiał, że ją kocha; bardzo za nią tęskni. Dzięki Lisowi poznał wartości przyjaźni i związaną z nią odpowiedzialnością.

W książce A. de Saint Exuperego można odnaleźć wiele prawd dotyczących współczesnego świata. Utwór ten pokazuje, że nie warto żyć w ciągłym w pogoni za rzeczami materialnymi. To nie jest najważniejsze. Ważniejsza jest miłość i przyjaźń. Uświadamia to przyjaźń Lisa i Małego Księcia. Lis uświadamia, że ważne jest to co czuje człowiek, dlatego w ocenianiu drugiego człowieka nie powinniśmy się kierować ubiorem, wyglądem. ,,Najważniejsze jest nie widoczne dla oczu dobrze się widzi tylko sercem". Człowiek potrzebuje przyjaciół w każdej sytuacji,,Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela"
Warto szukać przyjaciół choć czasem niesie to wiele cierpień. ,,Decyzja oswojenia niesie ze sobą wiele łez". W życiu jednak,,Nie ma na świecie rzeczy doskonałych" Dlatego trzeba zastanowić się zwłaszcza nad własnym postępowaniem, bo ,,O wiele trudniej jest sądzić samego siebie niż bliźnich" Łatwiej nam dostrzec czyjeś błędy niż swoje.
Książka ,,Mały Książę" jest bardzo wartościowa przestrzega przed postawami w życiu takimi jak król symbolizujący despotę, pijak wstydzący się za to, że pije, próżny będący egoistą czy bankier zawężający swoje pragnienia do żądzy posiadania.

Trochę się rozpisałam, ale wydawało mi się, że wszystko jest ważne. Zresztą wybierzesz jak będziesz chciała.
6 4 6
2009-12-03T19:50:56+01:00
Trzeba patrzec sercem a nie oczami.
Zawsze możemy pokonac wlasne słabości.
w Każdym z nas jest troche z dziecka.
Dobrze wykonujmy swoją pracę.
Wydawajmy rozkazy które sa możliwe do spelnienia.
Mądrosc to wiedza i doświadczenie.
Dla przyjaciół jesteśmy jedyni na świecie.
6 3 6