1. Na podstawi tekstów źródłowych napisz 10-15 zdań na temat: "Pobożność i rozpusta - kontrast obyczajów szlacheckiej Rzeczypospolitej".

Tekst A :
(...) Przez ciąg cały Wielkiego tygodnia byliśmy świadkami nadzwyczajnej gorliwości Polaków, mianowicie ludu, który się srodze dyscyplinami (biczami) w kościołach katuje. Wszystkie postowe soboty trwato biczowanie i od środy aż do Wielkiejnocy widać, jak odwiedzając kościoły dzień i noc, w świetle pochodni idą po 50 lub po sto za krzyżem z dyscyplinami krwią zbrocznymi ( których końce po wielkiej części żelaznymi kolcami są zaostrzone) i słychać napełniających ulice przeraźliwym wrzaskiem . Okryci są kapturem, w miejscach oczów przedziórawionym, z kapą z płótna białego lub czerwonego z tym napisem " Memento Mori " (pamiętaj o śmierci). (...) Podali plackiem na ziemię i ją całowali, a wstając odkrywali gołe plecy i siekli je okrutnie (...). Widziałek wielu, których rany głębokości palca byłu (...) .


TEKST B :
jedzenie. (...) Między półmiski, rozmaitym płactwem i ciastem napełnione, podług stołu stawiano 2 albo 3 misy ogromne, na kształt piramidów z rozmaitego pieczystego złożonych, które służący we dwóch nosili, boby jeden nie uniósł. Te piramidy na spodzie miały wielkie pieczenie wołowe, na nich była położona ćwiartka jedna i druga cielęciny, dalej branina, potem indyki, gęsi, kapłony, kurczęta, kuropatw, bekasy, im wyżej tym coraz mniejsze ptactwo(...)
pijaństwo (...) Natchmiast gospodarz wolał dużego kielicha tym po brzegi nalanm pił zdrowie najdostojniejszego gościa. Pił stojąc, a razem z nim wszyscy wstali. (...) kto zaś z gośći nie mógł się dłużej na nogach utrzmać albo też nie chciał być trunkiem zalanym wynosił się nieznacznie z kompanii. Lecz (...) goniono za nim a dogonionego wracano (...) to było największym ukontentowaniem (zadowoleniem) gospodarza, kiedy słyszał nzajutrz od służących jako żąden z gości trzeźwo nie odszedł jako jeden potoczywszy się wszystkie schody przemierzł (...)


Proszęę na juro mi to jest baaaardzo!!!!! potrzebne daje 31 punkty!!!!!!!!!!! ; ]

Jeżeli ktoś ma podręcznik Razemprzez wieki II to jest to 1 zadanie ze stron 97

1

Odpowiedzi

2009-12-04T19:09:59+01:00
Przez ciąg cały Wielkiego tygodnia byliśmy świadkami nadzwyczajnej gorliwości Polaków, mianowicie ludu, który się srodze dyscyplinami (biczami) w kościołach katuje. Wszystkie postowe soboty trwato biczowanie i od środy aż do Wielkiejnocy widać, jak odwiedzając kościoły dzień i noc, w świetle pochodni idą po 50 lub po sto za krzyżem z dyscyplinami krwią zbrocznymi ( których końce po wielkiej części żelaznymi kolcami są zaostrzone) i słychać napełniających ulice przeraźliwym wrzaskiem . Okryci są kapturem, w miejscach oczów przedziórawionym, z kapą z płótna białego lub czerwonego z tym napisem " Memento Mori " (pamiętaj o śmierci). (...) Podali plackiem na ziemię i ją całowali, a wstając odkrywali gołe plecy i siekli je okrutnie (...). Widziałek wielu, których rany głębokości palca byłu (...) .
6 1 6