Napisz skojarzenia związane z wierszem Adama Zagajewskiego ,,Szybki Wiersz"


Adam Zagajewski ,,Szybki Wiersz"


Słuchałem śpiewu gregoriańskiego

w pędzącym samochodzie,

na autostradzie, we Francji.

Drzewa spieszyły się. Głosy mnichów

chwaliły niewidzialnego Pana

(o świcie, w drżącej od chłodu kaplicy).

Domine, exaudi orationem meam,*

prosiły męskie głosy tak spokojne,

jakby zbawienie rosło w ogrodzie.

Dokąd jechałem? Gdzie schowało się słońce?

Moje życie leżało rozdarte

po obu stronach drogi, kruche jak papier mapy.

Razem ze słodkimi mnichami

zmierzałem w stronę chmur, sinych,

ciężkich i nieprzeniknionych,

w stronę przyszłości, otchłani,

połykając twarde łzy gradu.

Daleko od świtu. Daleko od domu.

Zamiast murów - cienka blacha.

Ucieczka zamiast czuwania.

Podróż zamiast zapomnienia.

Zamiast hymnu - szybki wiersz.

Przede mną

biegła mała, zmęczona gwiazda

i błyszczał asfalt szosy,

wskazując, gdzie jest ziemia,

gdzie ukryła się brzytwa horyzontu,

a gdzie czarny pająk wieczoru

i noc, wdowa po tylu marzeniach.


proszę o jak najszybsze odpowiedzi ;) to zadanie jest na jutro ;]

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-03T21:03:46+01:00
Wiersz kojarzy mi się z dzisiejszym światem i życiem współczesnych ludzi. Żyjemy na najwyższych obrotach, tak szybko, że właściwie nie mamy na nic czasu, a jednocześnie staramy się znaleźć gdzieś odrobinę spokoju i wytchnienia. Jak szaleni miotamy się między sprzecznymi celami i dążeniami. Nie potrafimy usiedzieć na miejscu, próbując się wyciszyć uciekamy od samych siebie.
3 4 3
2009-12-03T21:03:57+01:00
Wiersz A. Zagajewskiego jest alternatywą dla typowego hymnu ("
Zamiast hymnu - szybki wiersz."). Podmiotem lirycznym może być sam autor na co wskazuje użycie 1 os. l. poj. czasownika ("Słuchałem", "jechałem", zmierzałem") oraz zaimków dzierżawczych ("Moje", "mną"). Występuje liryka bezpośrednia. Wiersz opowiada o podróży pewnego mężczyzny. Wyprawa ta ma charakter dwuwymiarowy. Pierwszy wymiar to podróż realna ("w pędzącym samochodzie, na autostradzie, we Francji."), a druga jest wyprawą- przenośnią ("Razem ze słodkimi mnichami zmierzałem w stronę chmur, sinych,ciężkich i nieprzeniknionych, w stronę przyszłości, otchłani,
połykając twarde łzy gradu."). Wiersz nacechowany jest refleksjami podmiotu lirycznego oraz przebiegiem dwóch równoległych podróży
.
Wiersz zbudowany jest z jednej zwrotki mającej 28 wersów, a każdy z tych wersów mieści się w jednej linijce. Dzieło nie posiada rymów, występuja jednak znaki interpunkcyjne. W utworze zostało użytych wiele środków stylistycznych. Oto one:
- metafora (przenośnia)- "Moje życie leżało rozdarte po obu stronach drogi", "twarde łzy gradu", "brzytwa horyzontu", "gdzie czarny pająk wieczoru i noc, wdowa po tylu marzeniach", "zmierzałem w stronę chmur"
- porównania- "kruche jak papier mapy", "prosiły męskie głosy tak spokojne, jakby zbawienie rosło w ogrodzie"
- epitety (najczęściej przymiotnik+rzeczownik)- "w pędzącym samochodzie", "niewidzialnego Pana", "męskie głosy", "chmur, sinych, ciężkich i nieprzeniknionych", "twarde łzy", "szybki wiersz", "mała, zmęczona gwiazda", "czarny pająk"
- personifikacja (uosobienie)- "biegła mała, zmęczona gwiazda", "ukryła się brzytwa horyzontu", "Gdzie schowało się słońce?", "Drzewa spieszyły się"
- animizacja (nadanie cech rzeczom, ludziom, roślinom cech zwierząt)- " zbawienie rosło w ogrodzie"
-makaronizm (użycie zwrotów, wyrazów w języku obcym, zwłaszcza w jęz. łacińskim)- "Domine, exaudi orationem meam"
- antyteza (zestawienie dwóch przeciwstawnych znaczeniowo elementów w celu uzyskania silniejszego efektu)- "Zamiast hymnu - szybki wiersz"
- przerzutnia- "Przede mną biegła mała, zmęczona gwiazda"
- pytanie retoryczne- "Dokąd jechałem? Gdzie schowało się słońce?"

Tytuł można interpretować dwojako- z jednej strony jest to "szybki wiersz", ponieważ będąc alternatywą dla hymnu jest utworem o dynamicznym charakterze, z drugiej zaś można go porównać do podróż odbywanych przez autora. Utwór jest "szybki" ponieważ jego akcja rozgrywa się "w pędzącym samochodzie".
Według mnie wiersz Adama Zagajeewskiego jest wierszem ciekawym zarówno pod względem budowy jak i przesłania. Ukazuje nam wymiarość róznych rzeczy (w tym przypadku jest to podróż) i wplata w wersy ważne pytania, które zadaje sobie podmiot liryczny, jednak tak naprawde każdy z nas powinnien je sobie zadać -"Dokąd jechałem? Gdzie schowało się słońce?".
Uważam, ze wiersz nasuwa nam pewne refleksje dotyczące naszego życia oraz jego sensu. Zakończenie wierszą, będące zaskakującą i metaforyczną puentą- "...gdzie jest ziemia, gdzie ukryła się brzytwa horyzontu, a gdzie czarny pająk wieczoru i noc, wdowa po tylu marzeniach" ukazuje nam pewne sprawy w zupełnie innym świetle...

Pozdrowienia mam nadzieje że pomoglem xD
1 5 1