Odpowiedzi

2009-12-03T21:11:18+01:00
Obraz "Wieża Babel" Pietera Bruegiela przedstawia tę wieżę otoczoną miastem. Tematem dzieła jest zarozumiałość i pycha ludzka. Autor pokazuje jak mogą one zniszczyć człowiekowi życie.
Wieża jest główną częścią dzieła. Po prawej stronie budowli widnieje jezioro lub może, obok którego leży port. Wieża w porównaniu do miasta i ludzi jest kolosalna. Jest lekko pochylona, co może oznaczać, że nie jest stabilna i w każdej chwili może się przewrócić. Zasłania ona część miasta pozbawiając jego mieszkańców życiodajnego ciepła i światła. Wieża jest z jednej strony zburzona, ale robotnicy nie zauważają, że ich wysiłki są daremne i budują dalej. W prawym, dolnym rogu malowidła widać władcę idącego pośród robotników. Ostatnie piętro wieży jest zaledwie rozpoczęte, prawdopodobnie dla tego, że ludzie muszą odbudować zawaloną część wieży, bez której wyższe piętra się zawalą.
Malarz odwołuje się do fragmentu z Księgi Rodzaju, gdzie ludzie w swojej pysze i zarozumiałości chcą zbudować wieżę, sięgającą Nieba, a Bóg karze ich za to pomieszaniem języków. Według Talmudu Bóg ukarał robotników pomieszaniem ich mowy, za pogardę dla innych ludzi: człowiek, pracujący przy budowie wieży zginął spadając z sięgającego pod niebo rusztowania, inni nie zwrócili na to uwagi kazali tylko usunąć zwłoki. Jednak, kiedy zawaliła się ściana wieży budowniczowie rozpaczali z powodu straty czasu i poniesionych kosztów.
Można na obrazie odczytać symbolikę siódemki liczby doskonałości i boskości. Wieża ma, bowiem siedem pięter i zaczęte ósme, więc ludzie, którzy ją budują chcą wyjść poza granice boskości, poza zwykłą doskonałość. Chcą dosięgnąć Boga pokazać, że są mu równi, a może jeszcze więksi, jeszcze doskonalsi, jeszcze mądrzejsi.
. Robotnicy jak pokazano na obrazie, są bar dzo zmęczeni, ponieważ pracują w ciągłym pośpiechu i zmęczeniu. Widać nawet, że kilku błaga króla, aby poniechali budowy. Ludzie budujący wyglądają na przygniecionych za ciężkim dla nich brzemieniem. Pomimo tego, że ich wieża wygląda imponująco są smutni możliwe, że nie odnaleźli przy tej budowie prawdziwego szczęścia.
Ludzie pomimo tego, że wiedzą, iż ich wysiłek jest daremny budują dalej. Są już tak zaślepieni pychą, że nie widzą jak bardzo oddalają się od boga zamiast się do niego przybliżać. Chcą oni za wszelką cenę udowodnić, że potrafią doprowadzić pracę do końca, że potrafią być nieugięci i nieustępliwi. Pracują, bo są do tego zmuszani przez własną zarozumiałość. Nie dopuszczają do swojego umysłu myśli, że jest to ponad ich możliwości, ponad ich ambicje i wysiłek.
55 4 55
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-03T21:12:41+01:00
Obraz Pietera Bruegela przedstawia wieże Babel.
W centralnej części obrazu widać wieże, której ósme piętro sięga chmur. Wieża także częściowo jest zniszczona przez Pana Boga, gdyż uznał on ja za pychę ludzką. Również dlatego Bóg pomieszał im języki by nie mogli się porozumieć co komplikowało budowę.
Z prawej strony widać kawałek morze wraz ze statkami. Z lewej zaś strony ukazuje się władca przed, którym klęczą robotnicy. Najprawdopodobniej każe im on kontynuować budowę bo kieruje nim zazdrość i pycha. Ludzie wyglądają na zmęczonych lecz posłusznie kontynuują.
Za wieżą ukazuje się ładny krajobraz z pagórków i gór. Niebo jest lekko zachmurzone. Całą wieże otacza miasto.
Siódemka była dla starożytnych liczbą świętą ponieważ tylko tyle znali ciał niebieskich. Być może dlatego wieża została zbudowana z siedmiu pięter, aby symbolizowała ludzką potęgę. Może i z tego powodu mówi się "znaleźć się w siódmym niebie".
Górne piętra nie są dokończone ponieważ Bóg pomieszał im języki aby nie mogli kontynuować budowy. Może także przeszkadza im część rozpadającej się wieży.
Obraz Pietera Bruegla jest bardzo dobrym kontekstem do fragmentu biblii,, gdyż dobrze go przedstawia.
45 2 45
2009-12-03T21:12:11+01:00
Wieża Babel miała być wysoka, taka, że ludzie mogliby nią dojść do Nieba sami bez pomocy Boga, bez dobrego życia, bez całego życia starania się być dobrym chrześcijaninem. Jednak Wieża Babel nie powstała ponieważ ludzie dzięki tej wierzy chcieli dojść do nieba oraz chcieli swojej sławy i chwały aby nigdy głos o nich nie zaginął. Myśleli tylko o sobie zamiast budować wierzę aby mogli wysławiać Boga.
8 3 8