1. Jakie nauki rozwijano w Starożytnym Egipcie i dlaczego ?
2. Dlaczego w Egipcie balsamowano zwłoki, budowano piramidy i grobowce?
3. Podaj 3 przykłady osiągnięć Cywilizacji Egiptu.
4. Jaka była zasadnicza różnica między religia Żydów i Egipcjan ?
5. Jak było zorganizowane państwo Spartańskie ?
6. Jak było zorganizowane państwo Ateńskie ?
7. Napisz w jakim celu Grecy zakładali kolonie i wymien tereny na których się osiedlali ;]

Będe wdzięczna. Odpowiedzi potrzebne jeszcze na dziś ;D
Prosze ;*

2

Odpowiedzi

2009-12-03T21:35:13+01:00
2. Zwłoki balsamowano żeby nie niszczyć ciał zmarłych
Piramidy były to miejsca spoczynku faraonów. ;D
Grobowce tam umieszcali zmarłych ..
5.Panstow spartańskie było grupom Dorów którzy osiedlili się na części Peloponezu i oni dzieli sie na heliotów spartiatów i perjojków ..
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-03T22:29:48+01:00
1glownymi naukami byly astronomia i Matematyka krolowa wszystkich nauk
astronomie by prowadzic kalendarz o raz matematyke by stawiac monumentalne kostrukcje
2 wierzono ze balsamowane zwloki pozbawione wnetrznosci i owiniete w bandarz zostana rozpoznane przez Bogow i otrzymaja zycie wieczne piramidy i grobowce mialy byd domem dla duszy zmarlego .
3obrobka miedzi,lodzie zaglowe do trasportu po nilu,swietnie rozwiniete rolnictwo
4zydzi wierzyli w jednego Boga egipcjanie zas byli politeistami czyli wyznawali wielobustwo
5Sparta była rządzona przez dwóch dziedzicznych królów z różnych rodów,kolegium pięciu eforów wybieranych na jedna kadencje ,egzekwowali prawo w swoim zakresie oraz kontrolowali krola, mieli mozliwosc go aresztowac w wyjatkowych przypadkach istniala jeszcze rada Geruzja składajacej się z wybieranych dożywotnio 28 obywateli w wieku okolo 60 lat
Królowie byli kimś w rodzaju urzędników, sprawujących swój urząd dożywotnio, byli kapłanami Zeusa, przewodniczyli wszystkim uroczystościom publicznym, wyznaczali specjalnych wysłanników do Delf po przepowiednie wyroczni.
6 Solon dokonał podziału społeczeństwa na 4 grupy. O przynależności do danej grupy decydował posiadany majatek. Najwyższymi urzędnikami czyli archontami mogli byc jedynie przedstawiciele tylko 2 pierwszych grup, czyli najbogatsi z mieszkańców Aten, nie tylko arystokraci. Najbiedniejsi, czyli 4 grupa, nie obierali urzedniczych stanowisk, jednak brali udzial w zgromadzeniu ludowym. rada Aeropagu kontrolowala przestrzeganie prawa oraz urzędników . Utworzono Radę Czterystu, posiadajace sądownicze uprawnienia.
7 Grecy rozpoczeli kolonizacje na skutekwzrostu liczby obywateli a tym samym braku ziemi i wywoływanych przez to napięć społecznych arystokracja grecka rozpoczęła kolonizacje od cieśniny Bosfor i Hellespont, wybrzeża Azji Mniejszej, Korkyrę, południową Italię oraz Sycylię. Założono tam takie kolonie jak Kyme, Tarent, Mesynę, Naksos. Kolonizacja dotarła rowniez do Francji a nawet Hiszpanii.

wybacz bledy ort :)
3 5 3