Odpowiedzi

2009-12-04T11:17:19+01:00
Rodzina, jest to według mnie jeden z najważniejszych aspektów na tym świecie. Cechy współczesnej rodziny są bardzo rozległe, a zarazem ważne i wiadome dla osób w wieku dojrzałym. Właśnie, dlatego spróbuje niektóre z tych cech wyodrębnić i ocenić.
Rodzinę definiuje się jako zamkniętą grupę społeczną, w której funkcjonują osoby takie jak: matka, ojciec i dzieci, oraz najbliżsi krewni. Do podstawowych funkcji rodziny należą:
-rozwija społeczeństwo, utrzymując ciągłość biologiczną poprzez rodzenie i wychowywanie dzieci;
-poprzez wychowywanie dzieci przekazuje następnym pokoleniom dorobek cywilizacyjny w sferze materialnej i duchowej.

Dziś rodzina nie ma zbyt wiele czasu dla siebie. Zapracowani rodzice chcąc dać swym dzieciom jak najlepszy start w życiu, ścigają się w „wyścigu szczurów”, obawiając się przy tym o stratę posady.
Dla mnie, przede wszystkim liczą się więzy łączące moją rodzinę, to, że potrafimy być ze sobą razem w każdej sytuacji. Niestety wielu z moich znajomych (i czasami ja), nie mamy tego czasu, aby wspólnie pogadać w gronie rodzinnym nad jakimś problemem. Oglądając seriale telewizyjne widzę, to jak rodzina zbiera przy wspólnym stole na kolację i przy tym rozmawia o dniu, który się kończy. Taka postawa powinna według mnie być zaliczana do cech rodzinny.
Ale rodzina to nie tylko wspólny posiłek. Uważam, że cechą rodziny jest także tolerancja i miłość. Do przykładowej tolerancji zaliczyć można np. to, że dzieci same podejmują decyzję o wyborze szkoły. Ja miałem taką swobodę moi rodzice nie narzucali mi swojego wyboru „masz iść do tej szkoły, bo…”. Niestety, znam wiele przypadków gdzie to właśnie rodzice wybierają szkołę dziecku, nie liczą się z ich zdaniem, rodzice po prostu stawiają dzieciom za wysokie wymagania, co się odbija buntem dziecka (np. złe oceny w szkole, nałogi), poprzez to wynikają pokoleniowe kłótnie rodzinne.
Miłość, to następna cecha rodziny. Ale miłość to nie tylko stosunki partnerskie z małżonkiem. Miłość to jest wspieranie swoich bliskich w podjęciu decyzji(np. wybór studiów), wspólne opłakiwanie dziewczyny(lub chłopaka), która była sympatią syna, przeżywanie np. egzaminu maturalnego.
Rodzina to także wspólny czas (no, ale nie 24h na dobę), czas ten poświęcony powinien być na szerzeniu zapoznania się z członkami rodziny. W tym czasie powinniśmy wraz ze swoimi bliskimi być sami i wypoczywać ze sobą tak jak każdy z nas lubi - być kompletnie na luzie. Tym czasem mogą być święta, wakacje, wspólne ubieranie choinki, oglądanie ulubionego serialu.
Grono rodzinne powinno być naszym azylem bezpieczeństwa. Przez wielu z nas dom jest nazywany „gniazdem”, w którym zostaliśmy nauczeni wszystkiego. Do niego zawsze też powinniśmy mieć szacunek- nie jako pomieszczenie, lecz jako miejsce wychowawcze, miejsce, w którym przeżyłem chwile ciężkie, monotoniczne(np. nauka) oraz te najlepsze.

Cech rodziny współczesnej jest bardzo wiele, ale uważam, że opierając się na własnej rodzinie wybrałem te najważniejsze.