Odpowiedzi

2009-12-04T14:18:58+01:00
Szanowni Goście! Wysoki Senacie! Drodzy Pracownicy i Studenci Wyższej Uczelni Nauk Społecznych w Krakowie.

Na dzisiejszym wykładzie pragnę powiedzieć o bardzo rzadko poruszanym wśród społeczeństwa temacie jakim jest Kosmopolityzm. Pragnę aby na moim przemówieniu największą skupili szczególnie Studenci na kierunku socjologia, ponieważ to właśnie wy drodzy studenci socjologii będziecie mieli duże do czynienie z tym jakże często występującym zjawiskiem kosmopolityzmu.

Zwróćcie Państwo uwagę że kosmopolityzm w zasadzie jest poglądem który neguje wszelkie podziały polityczne i terytorialne. Pozwolę sobie zauważyć że te właśnie podziały prowadzą do bardzo poważnych konfliktów i wojen , które jak wiadomo nie są pozytywnie odbieranym zjawiskiem na świecie przez społeczeństwo. Samo słowo kosmopolityzm oznacza "obywatel świata" czyli człowiek potępiający wszystkie urządzenia społeczne natomiast ceniąc sobie życie "wedle natury". We współczesnym świecie takimi ludźmi są zwolennicy kosmopolityzmu. Uważają oni za swoją ojczyznę nie jakiś kraj czy inny obszar lecz cały świat. Szanowni Państwo ich celem jest dążenie do politycznej wolności świata . Pragną oni świata wolnego od podziałów i wszelakich konfliktów . W tym momencie należy zadać tu pytanie czy kosmopolityzm jest pozytywnym zjawiskiem czy może jednak negatywnym ?
W jaki sposób należy podchodzić do tego zjawiska ? Otóż kosmopolityzm to zjawisko sprzeczne z przede wszystkim z patriotyzmem ale i z innymi pojęciami zjawiskami wyznaniami czy poglądami. Proszę sobie pomyśleć co by to było gdyby nie było biurokracji czy jakich kol wiek granic określających dane terytorium państwa. Przecież każde państwo ma swoją kulturę język styl życia poglądy zachowania itp. I teraz jeżeli nie było by granic wszyscy tworzyli by jedność doszło by do jeszcze większych konfliktów , prześladowań , czy wszelkich sporów niż te które obecnie trwają na całym świecie.

Kończąc tę przemowę chcę wam drodzy studenci zwrócić szczególną uwagę abyście się poważnie zastanowili nad tym właśnie zjawiskiem ażeby w przyszłości jako odpowiednio wykwalifikowani specjaliści mogli temu zapobiegać.

Dziękuję.
6 4 6