Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-04T15:02:18+01:00
Jedną ze znaczących postaci w utworze Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na Szaniec" był Aleksy Dawidowski (pseudonim. "Alek"). Urodził się 3 listopada 1920 roku w Warszawie. Wraz z rodzicami i siostrą Marylą mieszkał na Żoliborzu. Należał do harcerskiego zastępu "Buków". Uczęszczał do Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie.
Był to chłopiec wysoki, szczupły o niebieskich oczach. Z powodu swojego wysokiego wzrostu Alka przezywano go "Glizda". Na jego twarzy ciągle widniał uśmiech.
Alka cechowało zamiłowanie do sportu. Był również bardzo odważny i opanowany. To on pierwszy rozpoczął akcję wybijania szyb w studiach fotograficznych. Również samodzielnie zdjął z pomnika Mikołaja Kopernika mosiężną płytę niemiecką, przez co stał się bohaterem "Kopernikowskiej Afery". Mimo swoich wielkich dokonań Alek był zawsze bardzo skromny.
Uważam, że Alek był bardzo wyjątkową postacią. Podziwiam jego niesamowitą odwagę i oddanie dla ojczyzny. Moim zdaniem ta postać jest godna naśladowania i można ją nazwać mianem bohatera.
3 5 3