Odpowiedzi

2009-12-04T15:43:00+01:00
4/38
a) ilość ludzi w wieku przedprodukcyjnym w 1980 roku wynosiła 29% a w 2006 roku 20%. ilość ludzi w wieku produkcyjnym w 1980 wynosiła 59% a w 2006 64%. ilość ludzi w wieku poprodukcyjnym w 1980 roku wynosiło 12% a w 2006 roku 16%.
widzimy tu że ilość ludzi w wieku przedprodukcyjnym maleje a w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym maleje.
b) korzystną dla państwa struktura wiekowa to ludzie w wieku produkcyjnym ponieważ dzięki nim i ich pracy można zapewnić utrzymanie ludzi w wieku przedprodukcyjnym i poprodukcyjnym.
c) w naszym kraju z roku na rok maleje liczba urodzeń a jednocześnie wydłuża się czas trwania życia. z tego powodu zachodzi proces starzenia się polskiego społeczeństwa. wzrasta liczba osób w podeszłym wieku a maleje odsetek ludzi młodych.
d) następstwa ekonomiczne: coraz mniej osób pracuje bowiem zawodowo a coraz więcej korzysta ze świadczeń emerytalnych
nastepstwa spoleczne: duzo mlodych ludzi otrzymaloby zatrudnienia i pracowaloby w swoim zawodzie.
5/40
aglomeracja monocentryczna składa się z jednego dużego miasta i wielu mniejszych
aglomeracja policentryczna tworzy wiele miast wśród których nie ma ośrodka dominującego
3/36
c)przyroś naturalny to bardzo poważna sprawa, czym więcej dzieci się rodzi, tym lepiej. TyLko przyrost naturalny się zmniejsza kiedy jest więcej zgonów, czyli wniosek z tego taki, że najlepiej jakby coraz mniej ludzi umierało, a więcej się rodziło.

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-04T20:08:38+01:00
Zad.3 str 36
c)
W Polsce panuje moda na model rodziny 2+1. Powoduje to zmniejszenie liczby narodzin, a co za tym idzie zmniejszenia wspolczynnika przyrostu naturalnego.

zad.4 str 38-39

a) Spoleczenstwo polskie sie zestarzalo, po wielkim wyzu demograficznym, sporo osob przestalo interesowac sie zakladaniem rodzin, gdyz mieli juz swoje potomstwo. W pewnym czasie zrobil sie niz demograficzny bo te osoby, ktore mialy 19 lat na poczatku tego okresu (transformacji) zaczely sie rozmnazac gdy skonczyly 24 lata i wiecej. Przez ten czas bylo malo urodzen.

b) Najkorzystniejsza struktura to spoleczenstwo produkcyjne, mlode, poniewaz wtedy rosnie PKB, rodzi sie duzo dzieci, rozwija sie gospodarka. Spoleczenstwo wtedy nie starzeje sie. Ma kto zarabiac na emerytury dla starszych. Rozwija sie edukacja i udlugi

c)Mysle ,ze struktura wiekowa za 20 lat zmieni sie na lepsze. Coraz wiecej ludzi pracowaloby w wieku poprodukcjyjnym. Te zmiany wyszlyby na dobre panstwu Polskiemu.

d) nastepstwa spoleczne: duzo mlodych ludzi otrzymaloby zatrudnienia i pracowaloby w swoim zawodzie.
nastepstwa ekonomizne: mniej ludzi korzystaloby z zaswiadczen emerytalnych.

zad 5 str 40
Aglomeracja monocentryczna sklada sie z jednego duzego miasta i wielu mniejszych, natomiast aglomeracje policentryczna tworzy wiele miast wsrod ktorych nie ma jednego osrodka dominujacego.

mam nadzieje ze pomoglam ^^ jak mozesz to daj naj ;p
2 3 2