Odpowiedzi

2009-12-04T15:45:27+01:00
OPASŁE TOMISKO
Książka "Harry Potter i Zakon Feniksa" jest najdłuższą częścią wśród wszystkich tomów J.K.Rowling opisujących losy młodego czarodzieja, które się do tej pory ukazały. Ma ona ponad 900 stron (!). Każdy fan Harry'ego Pottera powinnien być zachwycony.

PODOBNIE? INACZEJ!
V tom zaczyna się podobnie jak pozostałe. Harry spędza wakacje u Dursleyów i... dalej już nie będzie tak standardowo. Pierwszy rozdział zaskakuje mocnym uderzeniem. Co prawda poprzednie tomy również zaczynały się ciekawie, ale nigdy nie było tak groźnie. Teraz kiedy Voldemort powrócił... no właśnie, Voldemort powrócił, ale sytuacja wygląda nieco inaczej niż spodziewali się czytelnicy i... Harry Potter.

STARZY ZNAJOMI
W poprzednich tomach niektóre postacie występowały tylko w jednej określonej części. Gdy ktoś mówi o Quirrelu, od razu wiemy, że chodzi o pierwszy tom. Tymczasem "Zakon Feniksa" wita nas powrotem kilku takich postaci. Duży plus!

UCZYĆ SIĘ!
Przed naszymi bohaterami ciężki rok w Hogwarcie. Nie mówię tu oczywiście o niebezpiecznych przygodach, to swoją drogą :). Mam na myśli to, że są w piątej klasie, a to oznacza, że pod koniec roku będą zdawać SUMy - Standardowe Umiejętności Magiczne. A to z kolei oznacza supertrudne lekcje, wymagających nauczycieli, tony prac domowych, godziny nauki i... nieprzespane noce. Ten tom w dużym stopniu opowiada o systemie szkolnictwa, który czekają liczne zmiany.

BOYS & GIRLS
To na pewno bardziej spodoba się dziewczynom. Otóż w V tomie jest więcej kontaktów damsko-męskich. Harry i przyjaciele mają już w końcu po 15 lat, a wiadomo o czym w tym okresie myśli człowiek ;). (Zresztą sam jestem w tym wieku, więc wiem w czym rzecz ;))

DO WALKI!
To jedna z większych zalet tego tomu. Pojedynki czarodziejów! I nie mówię tu o jakichś tam dwóch prostych zaklęciach, które rzucą na siebie dla zabawy dwaj chłopcy po wyjściu na przerwę. W znacznym stopniu chodzi mi tu o walki z udziałem DOROSŁYCH czarodziejów, miotających potężne zaklęcia i klątwy. Przez cztery części "Harry'ego Pottera" nie było tego prawie wcale, ale 5 część nam to rekompensuje.

KILKA NOWYCH MIEJSC
Odwiedzamy kilka nowych miejsc w świecie czarodziejów, co uważam za plus, bo do tej pory znany nam świat był dość ograniczony. Powiem, że lokacje bardzo mi się podobały, bo miały swój charakter, a szczegółowe opisy pozwalały wczuć się w atmosferę i dokładnie wyobrazić sobie opisywane miejsce.

CHŁOPIEC, KTÓRY PRZEŻYŁ
Dowiadujemy się kilku interesujących rzeczy o Harrym Potterze. Jego tajemniczy związek z Voldemortem będzie bardzo ważny.

A POZA TYM...
...pojawiają się oczywiście nowe postacie, tak jak w poprzednich częściach zachowany jest tajemniczy, trochę mroczny nastrój, są humorystycne sytuacje i mnóstwo scen, które w filmie będą wyglądać naprawdę widowiskowo.

CO MI SIĘ NIE PODOBAŁO...
Naprawdę nie wiedziałem co tu napisać. Ciężko mi było doszukać się jakichś poważniejszych rzeczy, jednak nie uważam tej książki za doskonałą, więc coś mi się musiało nie podobać. Są to jednak szczegóły, czasem jakiś dialog wyda mi się głupi, wypowiedzi nie pasujące do ludzi w tym wieku, czasem brak logiki, niektóre akcje są "naciągane" (np. ktoś zdążył coś zrobić, chociaż w prawdziwym świecie nie miałby szans) i... tyle.
4 4 4
2009-12-04T15:45:28+01:00
Harry Potter i zakon feniksa to książka o Harrym , Ronie i Hermionie którzy tworzą własną grupę nauki OPCM ...
Książka fajna lecz ... można było dodać coś ciekawszego
Grupa Harrego,Rona i Hermiony nazywa się Zakon Feniksa.
Harry jako nauczyciel pomaga innym uczniom obronić sie przed siłami zla . W 5 część Potter jest wyśmiewany gdyż rok temu spotkał Lorda Voldemorta i nikt mu nie chcce w to uwierzyć ...
Tak to tyle :D
4 3 4
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-04T16:30:57+01:00
Książka pt.: "Harry Potter i Zakon Feniksa" jest to kolejna część przygód o młodym czarodzieju, Harrym Potterze, sławnym ze względu na swoją bliznę i przygody z Voldemortem.
Akcja powieści rozpoczyna się jak zwykle w domu na Privet Drive u jego mugolskiego wujostwa, na wakacjach, Harry oczekuje wieści o swoim największym przeciwniku. Jednak ze względu na rozgrywające się wydarzenia Harry zostaje zabrany przez swoich magicznych opiekunów do siedziby Zakonu Feniksa, założonego do walki z Voldemortem. Harry tuż po wakacjach wraca do szkoły, jednak nic nie układa się dobrze, Ministerstwo Magii nie wierzy w powrót Czarnego Pana oraz próbuje przejąć kontrolę nad szkołą magii. Okazuje się również, że Harry jest w pewien sposób powiązany z Voldemortem, ponieważ w pewnych momentach widzi "jego oczami"
Akcja to bardzo dobra strona tej powieści, nie brakuje tu również humoru, jak i scen, przy których łzy staja nam w oczach. Jest tu bardzo dużo nowych elementów, jak zainteresowani głównego bohatera uczennicą: Cho Chang, oraz napięcie towarzyszące egzaminom końcowym.
Oceniam tą powieść jak najwyżej, czyta się ją płynnie, jest to książka wciągająca, jednak nie dla małych dzieci.
27 4 27