Odpowiedzi

2009-12-04T16:23:54+01:00
To jest charakterystyka porównawcza dwóch bohaterów Zemsty Aleksandra Fredry.
Jedną z wielu komedii Aleksandra Fredry jest "Zemsta".
Przedstawione są w niej spory Cześnika Raptusiewicza z Rejentem Milczkiem, którzy mieszkali ze wspólnym zamku, oddzieleni od siebie na wpół zburzonym murem.
Cześnik i Rejent to dwie postacie kontrastujące ze sobą. Łączy ich tylko jedna cecha - mściowość. Może dlatego powstało między nimi tyle przykrych waśni.
Rejent był ostrożny w postępowaniu z ludźmi. Odznaczał się skąpstwem, graniczącym z chciwością. Z zadziwiającą konsekwencją i odwagą dążył do pokonania Cześnika. Milczek, jak wskazuje jego nazwisko, był skryty, małomówny i opanowany. W rozmowie lekceważył sąsiada i jego pogróżki. Jednym przemyślanym, wypowiedzianym ze spokojem zdaniem gasił jego zapalczywość.
Cześnik był małostkowy i zawzięty. W przeciwieństwie do Rejenta, należał do ludzi gwałtownych. Raptusiewicz był osobą dynamiczną, działał raptownie, bez zastanowienia. Gdy dowiedział się o na[rawie muru, energicznie i pochopnie przystąpił do działania. Zamiast spokojnie porozmawiać z sąsiadem, wybrał walkę, która w rezultacie obróciła się przeciwko niemu.
Sądzę, ze syn Rejenta-Wacław trafnie określił dwóch zwaśnionych sąsiadów, mówiąc: "chcieć ich zbliżyć czasu szkoda. Mało zysku, dużo krzyku, tych dwóch ludzi-ogień, woda."

Myślę, że pomogłam i pozdrawiam.:)