Odpowiedzi

2009-06-07T16:04:46+02:00
Ignacy Krasicki był jednym z najlepszych bajkopisarzy jacy kiedykolwiek żyli. jego bajki uwielbiane przez dzieci ciągle są chętnie słuchane i czytane gdyż nie tylko bawią ale i uczą. w swoich utworach Krasicki przedstawił bardzo zróżnicowany świat a karda z jego bajek ma inny morał i nijako uczy innej z jakże ważnych prawd o życiu.
Tak właśnie w bajce ,,wstęp do bajek,, autor pokazywał że świat w którym wszyscy ludzie są idealni robią tylko to co dobre i nikomu nie przeszkadzają może istnieć tylko w teorii bo ludzie opisani w tej bajce co prawda mogli by istnieć ale nie żyją naprawdę gdyż świat z takimi ludźmi nosił by cech idealizmu nie istniejącego naprawdę. W innej zaś bajce pt,,malarze,, pokazuje że ludzie nie chcą widzieć swoich wad czyli też tego jacy są naprawdę bo jako że są ludźmi mają wady natomiast wolą być pokazywani jako idealnie piękni mądrzy i wspaniale. w tej bajce akurat twarze są odzwierciedleniem ludzkich dusz. Gdy zaś przeczytamy bajkę ,,wuł minister,, zobaczym że ludzie choć ciągle wiele chcieli by zmieniać gdy jusz to zrobią często żałują swoich decyzji gdyż często są one nieprzemyślane i w związku z tym nie do końca słuszne. Pokazana jest tu więc pochopność ludzi oraz ich wieczne niezadowolenie. Na koniec przytoczę jeszcze bajkę,,ptaszki w klatcę,, w której widzimy że każdy zawsze będzie tęsknił za swoją młodością a młodzi nigdy nie zrozumieją starych bo niewiedzą jak to było za czasów ich młodości.
Kończę już swoje wypracowanie choć wiem że ilość nasianych przez Krasickiego utworów jest dużo większa tak jak problemy w nich przedstawione. myślę jednak że już opisując te kilka utworów pokazałam jak Krasicki widział świat a również zachęciłam do czytania jego utworów.mam nadzieje ze pomogłam;)))
1 5 1