Odpowiedzi

2009-12-05T10:31:17+01:00
Podmiot liryczny wypowaida się w 1 os. l. poj. Ujawnia się w słowach:" syn wyzwoleńca, a mecenasa wybraniec". Autor przypisuje podmiotowi lirycznemu episody z własnego zycia, jet poetą, marzy o wiecznej sławie.
Brak bezposrdnich zwrotów do adrestata, a jesli chodzi o tematykę utworu :
Poeta porównuje swoją tworczośc do lotu ptaka. opisuje stan, w którym ogarnia go natchnieneie, wtedy czuje sie kims wiecej niz tylko zwykłym śmiertelinikiem. Przenosi sie w miejsca niedostepne dla zwyklych ludzi. czuje ze pomysly sa zsylane przez bolgów. potepia zwykła codziennosc, czuje ze jest zła: odkopne miasto, gdzie mieszka ziemska zawisc obrzydła". nie bio się śmierci, gdyz zdaje sobie sprawe, ze dzieki swojej tworczosci pamiec po nim zostanie: nie dbam o pogrzeb, pozor zalobny, daremne piesmni skargi i zale". jest to nawiazanie do sentencji non omnis moriar.
Mozna dodac , ze w utworze jest nawiazanie do mitu o dedarze i iakarze, stanowi biografie horacego i odnosi sie do dtoicyzmu.
I środki stylistyczne: wyst. anafory, ktore sluza podkresleniu motywu metamorfozy, epitety: "proznej chwale", metafora" juz prawie ptakiem jestem..." , duzo przzutni i np. jeszcze wylicenie w strofie 4i 5 .
1 3 1
  • Użytkownik Zadane
2009-12-05T10:35:09+01:00
Interpretacja dla każdej osoby do danego wiersza może być inna. Moja interpretacja jest taka, że podmiot liryczny czuje się tak jak ptak w stosunku o otaczającego go swiata. Z całego serca chce sie przemienić w ptaka i to mu się udaje. podmiot nie martwi sie o swój koniec bycia na tym świecie tylko prosi o to, aby nie popadać w żalu na wiadomość o jego ,,śmierc"