Odpowiedzi

  • bazi
  • Rozwiązujący
2009-12-04T21:32:53+01:00
Wierny rycerz króla Marka z Kornwalii, Tristan, wyrusz do Irlandii po Izoldę Złotowłosą, która ma zostać żoną władcy. Podczas
dorogi powrotnej na statku oboje przez pomyłkę wypijają napój miłosny, który matka królewny przygotowała dla niej i króla Marka. Zakochują się w sobie bez pamięci. Próbują zachować pozory - Izolda wychodzi za mąż za Marka, Tristan nadal pełni rolę jego zaufanego rycerza. Miłość nie da się jednak ukryć. Marek odkrywa zdradę dwojga najbliższych sobie ludzi i postanawia ich ukarać. Kochankowie uciekają do lasu moreńskiego. Choć są razem, nie zaznają szczęścia. Ostatecznie postanawiają się rozstać. Izolda wraca do męża, Tristan opuszcza Kornwalię. W jakiś czas puźniej wraca na dwór do Marka w przebraniu żebraka. To ostatnie spotkanie zakochanych. Izolda obiecuje Tristanowi, że jeśli ją wezwie, pokona wszelkie przeszkody i przybędzie.
Tristan próbuje ułożyć sobie życie - udaje się do Bretanii i żeni z Izoldą o Białych Dłoniach, ale nie może zapomniec o ukochanej. Ranny w walce, leżąc w łożu śmierci, wzywa ją do siebie. Izolda przybywa, ale Tristan umiera chwilę wcześniej. Wtedy Złotowłosa kładzie się przy ukochanym i także umiera. Na ich grobie wyrasta krzew głogu - symbol wiecznej miłości. "Dzieje Tristana i Izoldy" to średniowieczy romans dworski. Jego tematem jest nieszczęśliwa miłość tytuowych bohaterów. Stali się oni do dziś symbolem oddanych sobie kochanków.
1 2 1